Z regionu

Węgierski akcent w Radomiu

2016.10.26 10:15 , aktualizacja: 2016.10.26 13:11

Autor: Dorota Pozorek (KM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • pełni radości uczestnicy projektu pozują do zdjęcia Fot. Dorota Pozorek
  • dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej, koordynator projektu i kucharz witają młodzież Fot. Dorota Pozorek
  • koordynator projektu opowiada młodzieży o 60. rocznicy wybuchu powstania węgierskiego Fot. Dorota Pozorek
  • stolik z warzywami i przyprawami typowymi dla kuchni węgierskiej Fot. Dorota Pozorek
  • ulotka wydana przez Stowarzyszenie Żyć z Pasją z przepisem na tradycyjną węgierską potrawę królewski bogracz Fot. Dorota Pozorek
  • obiekty z wystawy Fot. Dorota Pozorek

Młodzież z powiatu kozienickiego wzięła udział w kolejnym etapie projektu „W stronę innych”, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Praktyka od najmłodszych lat

W ramach przedsięwzięcia uczniowie Publicznego Gimnazjum im. bp. Jana Chrapka w Świerżach Górnych uczestniczyli w wizycie studyjnej w Muzeum Wsi Radomskiej oraz realizowanych tam warsztatach „Kuchnie świata”. Pod okiem zawodowego kucharza wspólnie przyrządzili tradycyjne węgierskie potrawy.

 

Międzynarodowa przyjaźń

Uczestników projektu powitała dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej Ilona Jaroszek, wyrażając uznanie dla organizatorów wydarzenia, a także dla młodzieży za jej zainteresowanie historią polskiej polityki zagranicznej oraz kulturą i tradycją Węgier, jak również partnerskimi relacjami obu krajów

 

Spotkanie odbyło się w 60. rocznicę wybuchu powstania węgierskiego, co było okazją do bliższego poznania historii współczesnych Węgier.  Młodzież zwiedziła też radomski skansen oaz znajdującą się tam wystawę „Puszta, węgierski bezkres”.

 

Długa współpraca

Projekt „W stronę innych” realizowany jest zgodnie z rocznym program współpracy województwa mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi w obszarze „Regionalny wymiar działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami w związku z 25-leciem podpisania Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie oraz 25-rocznicy współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej”.

 

Realizacja zadań w tej kwestii jest ważna dla aktywizacji społecznej mieszkańców Mazowsza, a w szczególności dzieci i młodzieży. Sprzyja utrwalaniu dobrego partnerstwa z regionami państw-sygnatariuszy dokumentów stanowiących o partnerstwach w ramach Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 r, Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej ze szczególnym uwzględnieniem szczebla regionalnego. W tym roku przypadają rocznice 25-lecia podpisania tych dokumentów.

Liczba wyświetleń: 448

powrót