Z regionu

Jak powstaje miód?

2016.07.04 15:35 , aktualizacja: 2016.07.05 08:50

Autor: Jarosław Asztemborski (MWM w Siepcu), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk

  • warsztaty z robienia świec Fot. Dariusz Krześniak
  • pszczelarz w trakcie odsklepiania wosku Fot. Dariusz Krześniak
  • wikliniarza w trakcie pracy podpatrują turyści Fot. Dariusz Krześniak
  • pszczelarz w trakcie zakładania węzy w ramki Fot. Dariusz Krześniak
  • występ zespołu tanecznego Fot. Dariusz Krześniak

Z początkiem lata rozpoczyna się czas miodobrania. Pragnąc przypomnieć dawne zwyczaj pszczelarskie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu po raz kolejny zaprosiło miłośników mazowieckiego folkloru na imprezę plenerową „Miodobranie w skansenie”.

 

Miodobranie

Zwiedzający mieli okazję przyjrzeć się z bliska sposobom pozyskiwania produktów pszczelich – odymiania owadów, podbierania miodu, odsklepiania wosku, wirowania plastrów i zakładania węzy do ramek.

 

W arkana tej niełatwej sztuki wprowadzali prawdziwi pszczelarze Wojciech Piotrkowski z Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie i Tomasz Paprocki z Koła Pszczelarzy w Sierpcu. Turyści mogli posmakować różnych rodzajów patoki prosto z plastra po to, by wybrać tę najsmaczniejszą. Pokazy zapomnianych zajęć gospodarskich w polu i zagrodzie dawały gościom poczucie uczestniczenia w życiu wsi sprzed stu lat.

 

Inne ekspozycje

W chałupach przygotowano prezentacje pracy na warsztacie tkackim, wykonywania papierowych klapoków, które potem zdobiły wnętrza izb, wyrabiania powrozów na kołowrotku powroźniczym, szycia kap na łóżeczka dziecięce na maszynie do szycia firmy „Singer”, czy wirowania śmietany w centryfudze. Wielu z zainteresowaniem odwiedzało warsztaty wiejskich rzemieślników i twórców. Rzeźbiarz, plecionkarz, szewc i kowal opowiadali o swojej pracy oraz prezentowali dawne narzędzia typowe dla swojej profesji.

 

Również na najmłodszych czekało wiele atrakcji. W izbie szkolnej z lat 20-tych poprzedniego stulecia uczyli się tworzyć z węzy pszczelej i konopnego sznurka prawdziwe woskowe świece. W jednej z zagród prali w balii i maglowali ubrania za pomocą drewnianego magla, a w stodole młócili kłosy cepami i odwiewali ziarno.

 

Kolorytu i autentyczności muzealnej ekspozycji dodawała obecność Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Ubrani w tradycyjne typowe dla polskiej wsi z końca XIX wieku stroje pasjonaci, odtwarzali codzienne zmagania chłopstwa polskiego. W tegorocznym „Miodobraniu w skansenie” uczestniczyło blisko 2,5 tys.

Liczba wyświetleń: 290

powrót