Z regionu

Nowa wystawa czasowa w szydłowieckim muzeum

2016.06.07 09:35

Autor: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Jeden z obrazów ekspozycji fot.arch.Muzeum Ludowych...
  • Gości powitała dr Aneta Oborny, w tle Leszek Ruszczyk, Anita Gołosz, Włodzimierz Górlicki fot.arch.Muzeum Ludowych...
  • Koncert zespołu FLORIPARI fot.arch.Muzeum Ludowych...
  • Goście mieli mozliwość wypróbowania gry na instrumentach fot.arch.Muzeum Ludowych...

„Motywy muzyczne w malarstwie europejskim XVII-XIX w. w obrazach ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” – to tytuł nowo otwartej ekspozycji w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

 

Tematyka

Muzyka odgrywała ważną rolę w życiu dworów królewskich, arystokratycznych i mieszczaństwa. Znalazło to odbicie także w malarstwie europejskim doby baroku. Na wystawie można oglądać motywy muzyczne przedstawione głównie na wielkoformatowych obrazach z Flandrii, Holandii i Włoch, autorstwa wytrawnych mistrzów pędzla. O atrakcyjności ekspozycji decydują nie tylko ranga, uroda i dekoracyjność prezentowanych dzieł, ale także jej walory instrumentologiczne. Zwiedzający będą mogli podziwiać kunszt artystyczny malarzy, ale też poznać dawne, mało dziś znane instrumentarium muzyczne typu: arcylutnia, viola da gamba, teorba, cytara, surdynka czy wirginał. Uzupełnieniem wystawy są informacje zawarte w multimediach. Ekspozycji towarzyszy katalog.

 

Muzyczna wyprawa

Integralną częścią wernisażu był koncert Zespołu Muzyki Dawnej z Zamku Królewskiego na Wawelu FLORIPARI, który zaprosił słuchaczy do muzycznej wędrówki po dworach europejskich XVII w. W programie „Muzyczne SILVA RERUM” znalazły się utwory wybitnych kompozytorów tego czasu (m.in. Johna Dowlanda, Michaela Pretoriusa, Michaela Lamberta i Adama Jarzębskiego), które wykonawcy realizowali na rekonstrukcjach instrumentów dawnych. Atrakcją dla słuchaczy była możliwość usłyszenia i zobaczenia instrumentów, ukazanych w scenach muzycznych, alegorycznych, mitologicznych i martwych naturach eksponowanych na wystawie.

 

Ekspozycję można oglądać do listopada br.

 

Liczba wyświetleń: 217

powrót