Z regionu

Fundusze europejskie wspierają folklor

2016.05.16 11:25

Autor: Jarosław Asztemborski (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca Fot. Dariusz Krześniak
  • dzieci oglądają zajęcie wikliniarza oraz wyroby z wikliny Fot. Dariusz Krześniak
  • kobieta prezentuje pokaz szycia na maszynie Fot. Dariusz Krześniak
  • wręczenie wylosowanych nagród na scenie kompleksu Fot. Dariusz Krześniak
  • uczestnicy imprezy przy jednej z chałup oglądają okolice Fot. Dariusz Krześniak
  • goście muzeum słuchają koncertu Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca Fot. Dariusz Krześniak

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu było gospodarzem Dni Otwartych Funduszy Europejskich. To już trzecia edycja wydarzenia, podczas którego uczestnicy mogli liczyć na moc atrakcji.

 

Nieocenione wsparcie

W imprezie, która cieszyła się ogromną popularnością, każdy mógł przekonać się, że środki z budżetu Unii Europejskiej pomagają modernizować instytucje kultury. Są szansą na realizację innowacyjnych koncepcji i poszerzenie ich oferty. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to pewnego rodzaju ukoronowanie tych inwestycji. Służy ich prezentacji, a przygotowane z tej okazji promocje i wydarzenia kulturalne dają możliwość lepszego przyjrzenia się działalności wybranych placówek.

 

Bogata oferta centrum

Podczas wydarzenia goście placówki obejrzeli m.in. powstałe na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Centrum Kulturalno-Rekreacyjne. Budowa kompleksu obecnie noszącego nazwę Hotel Skansen Conference&Spa w 85 proc. sfinansowana została przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007–2013. Tworzą go trzy budynki połączone zielonymi skarpami. Zbudowano je z materiałów stosowanych niegdyś w budownictwie wiejskim, a ich struktura nawiązuje do architektury chłopskiej, której przykłady znajdują się na terenie ekspozycji skansenu. Obiekt dysponuje m.in.: eleganckim hotelem, nowoczesnymi salami konferencyjnymi oraz widowiskową, a także klimatycznymi restauracjami, zespołem basenów, spa i kręgielnią.

 

Dodatkowe rozrywki

Impreza (12–15 maja), była połączona z Europejską Nocą Muzeów, na którą bilet wstępu kosztował symboliczną złotówkę, a atrakcji dla gości nie brakowało. Zwiedzający obejrzeli wystawę „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną we wnętrzach izb chłopskich i uzupełnioną pokazami codziennych zajęć gospodarskich oraz rzemiosła ludowego. Do późnych godzin wieczornych brali udział w warsztatach i korzystali z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Wielu też skorzystało z wypoczynku przy ognisku.

Liczba wyświetleń: 273

powrót