Z regionu

Mazowsze świętowało Dzień Ziemi

2016.04.26 08:15 , aktualizacja: 2016.04.26 08:29

Autor: Krzysztof Zaniewski (RW), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Aleja festynu zapełniona zwiedzającymi, po obu stronach namioty wystawców prezentujących swoje wyroby Fot. arch. UMWM
  • Kosz wypełniony kurpiowskimi wędzonkami, takimi jak szynka, boczek, polędwica Fot. arch. UMWM
  • Stoisko materiałów promocyjnych województwa mazowieckiego Fot. arch. UMWM
  • Bukiet zasuszonych polnych kwiatów zamknięty w kulistej kompozycji Fot. arch. UMWM

Ogromną popularnością cieszyły się obchody Światowego Dnia Ziemi, które poświęcone były przede wszystkim działaniom na rzecz czystego powietrza.

 

Mnóstwo produktów i gości

Tegoroczne obchody odbyły się w niedzielę 24 kwietnia. Mazowsze reprezentowało około czterdziestu wystawców – zajmujących się rolnictwem i przetwórstwem ekologicznym, tradycyjnym przetwórstwem żywności oraz wyrobami rękodzielniczymi.

 

Były produkty wyróżniane w Konkursie o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych oraz oferowane przez członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Pomimo nie najlepszej pogody, przez nasze stoiska przewinęło się tysiące gości. Wśród nich nasi wierni klienci, którzy każdego roku odwiedzają naszych wystawców. Wielu z nich deklarowało, że czekają cały rok, by w piknikowej atmosferze spotkać się z wystawcami, degustować nowe produkty czy też zaopatrzyć się w naturalną żywność.

 

Udział Samorządu Województwa Mazowieckiego w imprezie był finansowany ze środków pochodzących ze Schematu II Pomocy Technicznej PROW 2014–2020.

 

Kilka faktów

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce od 1990 r. Podsumowującym akcentem jest impreza plenerowa odbywająca się w Warszawie, na Polu Mokotowskim. Każdego roku gromadzi ona około 30–50 tys. osób. Uczestnikami są głównie rodziny, młodzież szkolna i ci, którym losy naszej planety nie są obojętne.

 

Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem i szeroko pojętym oddziaływaniem człowieka na otaczający go świat natury.

 

W programie Dnia Ziemi zawsze znajdują się elementy edukacji ekologicznej i środowiskowej, edukacji kulturalnej, wychowania przez sztukę, działań społecznych integrujących organizacje pozarządowe, instytuty, szkoły wyższe, administrację samorządową i rządową na rzecz wspólnej pracy dla mieszkańców kraju czy regionu.

Liczba wyświetleń: 288

powrót