Z regionu

Tradycja w muzeum

2016.02.03 14:45

Autor: Matylda Wrońska (Muzeum Wsi Radomskiej), Wprowadzenie: Marcin Molski

  • powiększ: kobieta w stroju ludowym zapala gromnicę Fot. Anna Ziółek
  • powiększ: procesja z gromnicami Fot. Anna Ziółek
  • powiększ: chór "Gaudeamus" Fot. Anna Ziółek
  • powiększ: celebransi mszy świętej Fot. Anna Ziółek

Drugiego lutego w Muzeum Wsi Radomskiej odbyły się uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej, które rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez biskupa radomskiego Henryka Tomasika w zabytkowym Kościele pw. św. Doroty.

Po mszy Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych zaprezentował na zagrodzie z Alojzowa obrzędy związane z tym świętem. Wieczór zakończyło spotkanie w Dworze z Brzeziec.
Chór „Gaudeamus” działający przy parafii pw. Zwiastowania NMP w Jastrzębi dał koncert kolęd, a na zakończenie wręczono nagrody laureatom konkursu „Tradycyjna ozdoba choinkowa”.

 

Tradycja Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest jednym  z najstarszych obrzędów maryjnych w kościele katolickim. Jego głównym motywem jest światło, które wierni w postaci świec –  gromnic przynoszą do świątyń, by poświęcone zanieść do domu.

Według wierzeń ludowych mają one niezwykłą moc – odwracają gromy i błyskawice. Przypisywano im także moc uzdrawiania różnych dolegliwości. Powszechne było wkładanie zapalonej gromnicy w dłonie umierającego. Obejście domostwa z poświęconą świecą powodowało „zamknięcie” go przed złem. Gromnicy używano do wypalania na siestrzanie (zdobiona belka) znaku krzyża, który miał chronić dom przed uderzeniem pioruna i wszelkimi nieszczęściami.

 

 

Liczba wyświetleń: 198

powrót