Z regionu
Projekt „KAMPINOSKIE BAGNA” nagrodzony
2015.11.09 10:10 , aktualizacja: 2015.12.15 10:21
Autor: Ewa Warywoda (RW), Wprowadzenie: Monika Gontarczyk
Przedsięwzięcie, w którego realizację zaangażowany jest Samorząd Województwa Mazowieckiego nagrodzono w tegorocznej edycji konkursu Polska Nagroda Innowacyjności. Jest on realizowany w ramach instrumentu finansowego LIFE. Nagrodę wręczono 5 listopada podczas Kongresu Polskiej Przedsiębiorczości.
Konkurs organizowany w ramach programu prowadzonego przez Polską Agencję Przedsiębiorczości i redakcje "Biznes Plus" w "Gazecie Wyborczej" oraz „Forum Przedsiębiorczości” w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
Nagrodę otrzymują najbardziej innowacyjne oraz kreatywne uczelnie, instytuty, firmy i instytucje działające w Polsce. To podmioty, których praca badawczo-rozwojowa znajduje zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, przyczyniając się do jej rozwoju.
O projekcie
Założeniem projektu jest ochrona siedlisk mokradłowych w Kampinoskim Parku Narodowym. Zanik rolnictwa i postępujący wykup gruntów prywatnych w KPN powodują, że wybudowana w przeszłości sieć melioracyjna w wielu miejscach straciła już swoje znaczenie. Mimo tego nadal drenuje kampinoskie bagna, przyczyniając się do obniżania poziomu wód podziemnych. W związku z tym zaplanowano szereg działań, których głównym celem jest przebudowa sieci wodnej KPN, by lepiej odpowiadała aktualnym potrzebom puszczy.
Do najważniejszych działań realizowanych w ramach projektu należą:
-
zatrzymywanie wód na obszarach mokradłowych KPN,
-
wykupy najniżej położonych gruntów,
-
ochrona terenów zabudowanych,
-
monitoring przyrodniczy,
-
strategia dla bobra i jazy na Łasicy,
-
komunikacja społeczna.
Partnerzy projektu:
-
REC Polska,
-
Kampinoski Park Narodowy (lider projektu),
-
Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach,
-
SGGW w Warszawie,
-
Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Pełny opis projektu można znaleźć na stronie www.kampinoskiebagna.pl .
Liczba wyświetleń: 628
powrót