Z regionu

Wilki znów w Kampinosie

2015.11.25 14:50 , aktualizacja: 2015.11.26 10:34

Autor: Kampinoski Park Narodowy, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Wilki w Kampinosie fot.arch.Kampinoskiego...

To dobra wiadomość – po raz ostatni widziano je w Kampinoskim Parku Narodowym w 1964 r. Fakt pojawienia się wilka na tym obszarze dowodzi, że kampinoska przyroda jest w bardzo dobrej kondycji.

 

Dzięki bezinwazyjnemu monitoringowi zwierząt z wykorzystaniem fotopułapek udało się potwierdzić obecność wilków w parku. Przybyłe drapieżniki uzupełnią brakujące ogniwo w łańcuchu pokarmowym kampinoskiego ekosystemu.

 

Statystyka

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat populacja wilka w Polsce wzrosła – pojedyncze osobniki lub małe watahy zaczęły zajmować nowe tereny. Po raz pierwszy udało się zaobserwować gatunek blisko dwa lata temu, w grudniu 2013 r. Pracownicy zespołu ds. nauki i monitoringu przyrody Kampinoskiego Parku Narodowego uznali wówczas, że jest to osobnik migrujący. Jakiś czas później okazało się, że przedstawiciele tego gatunku zamieszkali w parku na stałe.

 

Wilki...

… żyją z dala od osad ludzkich – w puszczańskich ostępach. Wykazują terytorializm (wyznaczają granice, broniąc swojego terytorium przed innymi osobnikami własnego gatunku m.in. przez znakowanie odchodami). Zazwyczaj żyją w grupach rodzinnych, w których jest ściśle określona hierarchia. Ich menu stanowią głównie ssaki średniej i dużej wielkości, a także drobne zwierzęta, np. gryzonie. Dorosłe wilki osiągają masę nawet 50 kg, samce (basiory) są o 10– 20 proc. większe od samic. Na wolności dożywają do 10 lat.

 

Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego uspokajają turystów i mieszkańców – wilk unika człowieka, nie stanowiąc tym samym dla niego zagrożenia.

 

 

Liczba wyświetleń: 330

powrót