Z regionu

Rajmund Rembieliński – zasłużony dla Ziemi Mazowieckiej

2015.10.05 10:10 , aktualizacja: 2015.10.05 10:21

Autor: opr.Agnieszka Stabińska (na podst. mat.Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Dyskusja nad postacią Rajmunda Rembielińskiego fot.Waldemar Lewandowski
Wykład dr.hab. Krzysztofa Woźniaka fot.Waldemar Lewandowski

Z okazji 240. rocznicy urodzin Rajmunda Rembielińskiego w Towarzystwie Naukowym Płockim odbyła się konferencja naukowa pt. „Rajmund Rembieliński – zasłużony dla Płocka i uprzemysłowienia kraju”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Wspaniały Polak, Mazowszanin…

Rajmund Rembieliński – herbu Lubicz – żył w latach 1774–1841. Był działaczem politycznym i gospodarczym w okresie autonomii Królestwa Polskiego. Pełnił m.in. funkcję marszałka Sejmu, radcy stanu Królestwa Kongresowego, prezesa Komisji Województwa Mazowieckiego. Zasłużył się dla powstania takich miast jak Łódź czy Zgierz; przyczynił się  do rozbudowy przemysłu Królestwa Polskiego, głównie łódzkiego okręgu włókienniczego. Wiele zrobił również dla Płocka i Gostynina. Pełniąc funkcję prefekta departamentu płockiego w Księstwie Warszawskim podjął decyzję o przebudowie zrujnowanego Kościoła św. Trójcy w pierwszy teatr płocki, który rozpoczął działalność w 1812 r.

 

Konferencja naukowa

Nad działalnością Rajmunda Rembielińskiego pochylali się badacze z różnych części Polski. Referaty ukazały znaczący wpływ tej postaci na życie i rozwój Królestwa Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Łodzi i Płocka. Prof. Adam Dobroński z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawił związki  Rajmunda Rembielińskiego z Łomżyńskiem. Dr hab. Krzysztof Paweł Woźniak z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr Barbara Konarska-Pabiniak, badaczka-regionalistka podkreślili jego szczególne zasługi dla uprzemysłowienia Łodzi i okręgu łódzkiego, a także ziemi płockiej i gostynińskiej w okresie Księstwa Warszawskiego. Dr Rafał Kania ze Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku rozważył myśl polityczną Rajmunda Rembielińskiego. Klamrą spinającą był wykład dyrektora Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku Marka Mokrowieckiego o tym,  jak dzisiaj czcimy pamięć tej znakomitej postaci.

 

Spotkanie w Towarzystwie Naukowym Płockim zakończyło wrześniowe obchody 240. rocznicy urodzin Rajmunda Rembielińskiego.

 

Organizatorami wydarzenia byli Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku i Towarzystwo Naukowe Płockie.

 

Liczba wyświetleń: 255

powrót