Z regionu

Dzień bez barier

2015.08.31 13:45 , aktualizacja: 2015.09.01 15:16

Autor: Agnieszka Jezierska – Chalicka, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (opr.WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Dla małych wykonawców przygotowano pamiątkowe upominki fot. J. Szewczykowska
  • Wśród uczestników wydarzenia byli przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych oraz wolontariusze fot. A. Jezierska -...
  • Za swój występ Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej został nagrodzony gromkimi brawami fot. A. Jezierska -...

Ostatnia sobota sierpnia upłynęła w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pod znakiem wspólnego znoszenia barier. Na terenie skansenu zorganizowano Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Idea…

Przybliżenie społeczeństwu problemów, z jakimi spotykają się osoby niepełnosprawne w codziennym życiu – to idea przyświecająca przedsięwzięciu. Inicjatywa służyła zwiększeniu świadomości na temat korzyści płynących z integracji osób niepełnosprawnych. Wydarzenie było nie tylko okazją do spotkania, ale również do podziękowania wszystkim, którzy od lat angażują się w pomoc potrzebującym.

 

Liczne atrakcje dla uczestników

Na terenie ekspozycji muzealnej prym wiodły pokazy dawnych prac gospodarskich ręczne pranie i maglowanie bielizny, wykonywanie ozdób upiększających wnętrza chałup, tkanie chodników na krosnach czy wirowanie śmietany przy pomocy centryfugi. W programie imprezy znalazło się również miejsce na ruch i rekreację. Najmłodsi mogli dać upust emocjom na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie, a do miejsc, gdzie malowano twarze oraz wręczano watę cukrową błyskawicznie ustawiła się kolejka chętnych. Uśmiechy nie znikały z twarzy – zarówno małych, jak i dużych uczestników wydarzenia. Różnorodne gry i zabawy przygotowało Stowarzyszenie „Szansa na Życie” oraz Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs zbierania drewnianych jajek z zasłoniętymi oczami, oddzielania fasoli od grochu oraz strzelania z łuku i wiatrówki.

 

Muzyczne akcenty

Ze sceny amfiteatru popłynęły dźwięki muzyki ludowej i rozrywkowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej oraz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu. Uczestnicy imprezy obejrzeli także pełen ekspresji pokaz formacji mażoretek oraz występ Zespołu Tanecznego MANABA, działającego przy Publicznym Gimnazjum im. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie.

 

Jak podkreślił dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, uroczystość zostanie na stałe wpisana do kalendarza imprez prowadzonych przez placówkę.

 

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu we współpracy z Sierpeckim Stowarzyszeniem „Szansa na Życie”, Starostą Powiatu Sierpeckiego Janem Laskowskim, Burmistrzem Miasta Sierpca Jarosławem Perzyńskim.

Liczba wyświetleń: 257

powrót