Z regionu
Koronki, gorsety, wachlarze…
2015.07.03 10:50
Autor: Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Buduar w dawnej kulturze salonowej odgrywał niezwykle ważną rolę. Jego usytuowanie na planie dworu doskonale ukazywało charakter pomieszczenia. Stanowił łącznik między sferą intymności pani domu, jej sypialnią, a przestrzenią jej życia oficjalnego. To tam dama przygotowywała się do spotkań, tam wypoczywała, tam też podejmowała najbardziej osobiste rozmowy z bliskimi. Miejsce i związane z nim różne oblicza kobiecego piękna stały się tematem kolejnej wystawy w sierpeckim ratuszu.
Otwarta 29 czerwca ekspozycja „Dyskretny urok buduaru. Kobieca moda od XIX w. do lat 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku” jest opowieścią o istocie kobiecości. W czterech salach wystawienniczych ukazano przedmioty nieodłącznie związane z życiem pań na przestrzeni dwóch wieków. Jest to podróż od początku XIX w., przez secesję, po art déco szlakiem misternych koronek, delikatnych bibelotów i efektownych kreacji. Pokazane na wystawie eksponaty to część z liczącego ponad 1000 przedmiotów zbioru Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Niektóre z nich w sierpeckim ratuszu pokazane zostały po raz pierwszy.
Kolekcję przybliżyła gościom Małgorzata Szadkowska z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Opowiedziała m.in. o ewolucji stroju i fryzur, roli ubioru, najważniejszych projektantach i zainteresowaniach kobiet w tamtym czasie. Nie mniej ważne od elementów garderoby i przyborów kosmetycznych były stylowe meble, przedmioty sztuki użytkowej, przykłady malarstwa i fotografii. Uzupełnieniem treści ukazanych poprzez przedmioty stanowiły tablice edukacyjne, w przejrzysty sposób prezentujące tło historyczno-obyczajowe przełomu wieków.
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających do 18 października 2015 r.
Liczba wyświetleń: 284
powrót