Z regionu
Weekend w powiecie ciechanowskim
2015.05.11 14:35 , aktualizacja: 2015.05.11 15:16
Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
W Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie odbyła się „Majówka u Pozytywistów”, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Sokołówek” im. Tomasza Klonowskiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie i Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, które także przygotowało atrakcje dla odwiedzających.
Obraz i muzyka
Imprezie towarzyszyło uroczyste otwarcie wystawy „Sokołówek dawniej i dziś” pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uczestnicy mieli także okazję wysłuchać programu muzycznego w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Ciechanowie i Gimnazjum Publicznego w Gumowie. Przygotowano prezentację multimedialną poświęconą postaci Wandy Żebrowskiej–Kacprzak zaprezentowaną przez Beatę Krętkowską. Pomysłodawczynią majówki była Maria Klonowska – prezes Stowarzyszenia „Sokołówek” im. Tomasza Klonowskiego, dzięki której pamięć o fundatorze jest ciągle żywa.
Historia Sokołówka
Majątek w Sokołówku Tomasz Klonowski nabył w 1874 r. na licytacji w Płocku – stolicy ówczesnej guberni, do której należał także powiat ciechanowski. Majątek ten obejmował obszar 235 ha, który w całości jego właściciel przekazał na cele oświatowe. Utworzono tam w 1909 r. ludową szkołę rolniczą dla ubogich włościan. Do 1914 r. była to placówka na wskroś patriotyczna – oprócz nauki zawodu rolnika, była narzędziem ciechanowskich patriotów w walce z rusyfikacją. Istniała do 1939 r., kiedy to Niemcy utworzyli na jej terenie lotnisko, a w 1945 r. opuszczając majątek w Sokołówku – całkowicie zburzyli wszystkie obiekty szkolne. W okresie międzywojennym Sokołówek stał się centrum zawodowego szkolnictwa rolniczego o zasięgu ogólnopolskim.
Dni otwarte na zamku
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja, promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 7 do 10 maja br. w całym kraju odbyły się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki funduszom europejskim. Swoje podwoje otworzył także Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, który został zrewitalizowany z środków UE. W ramach dni otwartych przygotowano grę miejską w klimacie średniowiecznym, która łączyła w sobie tajemnicę ciechanowskiego zamku i losy książąt mazowieckich. Miała ona zachęcić turystów i mieszkańców do zwiedzania obiektu, a także nowej wystawy stałej na zamkowych basztach.
Liczba wyświetleń: 193
powrót