Z regionu

Olimpiada wiedzy o prawie

2015.03.30 09:35 , aktualizacja: 2015.07.30 12:19
Autor: oprac.na podst.zebr.mat., Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
Czterdziestu dwóch uczniów szkół licealnych wyłonionych spośród 16 okręgów wzięło udział w finale XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie fot.II SLO im. Toniego...
W Sądzie Okręgowym w Ostrołęce młodzież wcieliła się w role oskarżonych, prokuratora, obrońcy oraz sędziów fot.II SLO im. Toniego...

Czterdziestu dwóch uczniów szkół licealnych wyłonionych spośród 16 okręgów wzięło udział w finale XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie. Rywalizacja odbyła się w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Toniego Halika w Ostrołęce. Patronat nad imprezą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Główną ideą olimpiady było upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy i poszanowania dla prawa. To także przepustka na wyższą uczelnię i możliwość studiowania na jednej z sześciu bez konieczności rywalizacji z innymi chętnymi.

 

Młodzież, by móc uczestniczyć w rozgrywkach finałowych na szczeblu centralnym, musiała zmierzyć się z zadaniami w eliminacjach: szkolnych (test wiedzy prawniczej) i okręgowych (test wiedzy prawniczej i praca pisemna), które wyłoniły po dwóch/trzech uczestników do eliminacji finałowych – ogólnopolskich (egzamin ustny z wiedzy prawniczej i samorządowej). Laureaci i finaliści otrzymali cenne nagrody, dyplomy i zaświadczenia laureata/finalisty oraz uprawnienia wyższych uczelni – przyjęcie na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

 

Odbyła się także symulowana rozprawa z udziałem uczniów II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. T. Halika w Ostrołęce i uczestników eliminacji centralnych olimpiady wiedzy o prawie. W Sądzie Okręgowym w Ostrołęce młodzież wcieliła się w role oskarżonych, prokuratora, obrońcy oraz sędziów. Rozprawę, której tematem była nielegalna sprzedaż narkotyków nieletnim, poprowadził sędzia Marek Kondrat. Po orzeczeniu wyroku odpowiadał na liczne pytania młodzieży.

 

Liczba wyświetleń: 353

powrót