Z regionu

Czas świąt, czas wspomnień

2014.12.16 11:00 , aktualizacja: 2015.07.13 10:36

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Święta Bożego Narodzenia obchodzimy dziś nieco inaczej niż nasi żyjący przed stu laty przodkowie. Zmieniły się ozdoby pojawiające się w odświętnie przystrojonych pomieszczeniach, snopy niewymłóconego zboża zastąpiły choinki. Na stołach z rzadka już pojawiają się racuchy, sodziaki, czy kluski rwaki. Otwarta właśnie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” ukazuje piękno i złożoność obyczajowości ludowej związanej z tym okresem.

 

Chłód i deszcz towarzyszące odbywającemu się 13 grudnia wernisażowi, jakby na przekór tematowi ekspozycji, nie odstraszyły licznie zgromadzonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji kultury i miejscowych mediów. To właśnie oni jako pierwsi mieli szansę obejrzeć nową odsłonę wystawy bożononarodzeniowej w sierpeckim muzeum. Ekspozycja w 11 zagrodach chłopskich i dworze szlacheckim pozwalała zwiedzającym poznać obrzędy związane z obchodami Godów, jak dawniej nazywano dni świąteczne od Wigilii, przez dzień świętego Szczepana (26 grudnia), po Trzech Króli (6 stycznia). Goście porównać mogli potrawy goszczące na chłopskiej ławie z bogato zastawionym stołem pańskim. W izbie lekcyjnej podziwiali tradycyjne ozdoby choinkowe: delikatne opłatkowe światy, bibułowe anioły, słomiane i papierowe łańcuchy, a także kołyszące się przy najlżejszym powiewie wiatru jeżyki. Przyglądali się zespołom kolędniczym, które dawniej odwiedzały gospodarzy w drugi dzień świąt, przynosząc radość i urodzaj. Obok grupy z gwiazdą pojawiły się też tzw. Herody. W każdej z chałup dostrzec można było snopy niewymłóconego zboża, w nowszych domostwach zastąpione przez znane nam choinki.

 

Doskonałym uzupełnieniem wystawy stała się prezentacja multimedialna ilustrowana fotografiami zimowych plenerów muzeum. Podczas gali rozstrzygnięto konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Spośród 67 prac wykonanych i nadesłanych przez dzieci w wieku 6–13 lat komisja konkursowa wyłoniła 13 najpiękniejszych. Choć była to już 3 edycja wydarzenia, pomysłowość młodych twórców ponownie zaskoczyła jury. Wykonywali oni swoje dzieła z makaronu, masy solnej, plasteliny, papieru, a nawet wykorzystywali do tworzenia wydmuszki i posypkę do ciasta. Oprawę muzyczną gali zapewniły zespół dzieci z sierpeckiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej oraz chór ProForma, który wykonał najpiękniejsze pastorałki i kolędy.

 

Ekspozycję podziwiać można do 28 lutego 2015 r. Warto też skorzystać z szerokiej gamy zajęć edukacyjnych w ramach programów „Mikołajki w skansenie” i „Zima w skansenie”.

  • Chór ProForma fot. D. Krześniak
  • Chór ProForma fot. D. Krześniak
  • Wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” fot. D. Krześniak
  • Wykład na temat zwyczajów świątecznych fot. D. Krześniak
  • Uczestnicy konkursu na szopkę betlejemską fot. D. Krześniak

Liczba wyświetleń: 249

powrót