Z regionu

O muzyce w malarstwie

2014.12.01 12:15 , aktualizacja: 2014.12.02 12:20

Autor: Zofia Radwańska (MLIM), Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

  • Fot. MLIM
  • Fot. MLIM
  • Fot. MLIM
  • Fot. MLIM

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu odwiedził Janusz Wałek – specjalista do spraw malarstwa europejskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie. Gościom instytucji zaprezentował prelekcję pt. „Ut musica pictura – malarstwo jak muzyka”.

 

Prelegent pogratulował instytucji tak udanego zakupu, powiększającego kolekcję malarstwa uwzględniającego motywy muzyczne („Portret kobiety w czarnej sukni” J. P. Bredt  – zakup ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu województwa mazowieckiego), podkreślił jego wysoką jakość artystyczną oraz przedstawił związki szydłowieckiego obrazu z portretami Rafaela Santi przejawiające się w układzie kompozycyjnym.

 

W swojej multimedialnej prezentacji Janusz Wałek przybliżył przykłady malarstwa europejskiego, w którym instrument muzyczny jest elementem kompozycji obrazu. Wykładowca zaprezentował też dzieła o tematyce muzycznej. Na przykładzie obrazów Piotra Bruegel'a (starszego) i Jana Wermeer'a z Delft, krakowski historyk sztuki wyjaśnił „muzyczność” malarstwa widoczną w kompozycji, harmonii i kolorystyce. Na wykładzie pojawiły się ciekawe przykłady obrazów różnych stylów i okresów historycznych. Prelegent zachęcał zebranych do „słuchania" obrazów i „oglądania” muzyki.

 

Wykład odbył się  26 listopada br. w sali kominkowej szydłowieckiego zamku.

Liczba wyświetleń: 211

powrót