Z regionu

Weekend z kulturą ludową

2014.10.20 08:40 , aktualizacja: 2014.10.20 12:35

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

W Łącku odbył się IX Festiwal Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka” organizowany tradycyjnie przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.

 

Imprezę odwiedził marszałek Adam Struzik, który witając gości powiedział: –Tradycje i obyczaje danego regionu to bezcenne wartości, które nadają tożsamość kulturową jego mieszkańcom, integrują lokalne społeczeństwo w duchu kultywowania dziedzictwa przekazywanego z dziada pradziada, są największym bogactwem naszych małych ojczyzn i zarazem nieodłącznym elementem kultury narodowej. Dlatego tak ważne jest, by wśród nas żywa pozostawała potrzeba pielęgnowania i rozpowszechniania kulturowej przeszłości, bez której trudno wyobrazić sobie naszą przyszłość.

 

W ramach festiwalu odbył się przegląd zespołów folklorystycznych, konkursy „Najlepszy produkt żywnościowy” i „Najpiękniejsze stoisko” oraz konkurs literacki dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Z gwarą na Ty”. Nagrodę Publiczności ufundowaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i puchar zdobył Zespół „Dzieci Łącka”.

 

Festiwal jest przedsięwzięciem promującym dziedzictwo kulturowe członków Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego: Gostynina, Płocka, Gąbina, Iłowa, Łącka, Nowego Duninowa, Sannik, Słubic i Szczawina Kościelnego. Integruje twórców ludowych, rzemieślników, muzyków, koła gospodyń wiejskich, mieszkańców domów pomocy społecznej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej.

  • fot. archiwum UMWM
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 241

powrót