Z regionu

Jubileusz niezwykłej placówki

2014.10.14 09:40 , aktualizacja: 2014.10.14 09:52

Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

O tym co robią zawodowo, o spełnionych i niespełnionych marzeniach sprzed dziesięciu, trzydziestu a nawet pięćdziesięciu lat rozmawiali absolwenci i nauczyciele, którzy uczestniczyli w jubileuszu 70-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Sadzewiczowej w Łochowie.
 

W uroczystościach zorganizowanych z tej okazji samorząd województwa reprezentowały członkinie zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska oraz Elżbieta Lanc, która w latach 1993-1998 była dyrektorem tej placówki.

Zamysł powołania w Łochowie szkoły średniej powstał w czasie okupacji hitlerowskiej wśród miejscowych nauczycieli tajnego nauczania. Grupa działaczy oświatowych z terenu Łochowa: Tadeusz Kowalczyk, Józef Polarczyk, Maria Sadzewiczowa, Tomasz Szczechura, Elżbieta Szubert, Władysław Weinert i Kazimierz Wietrzykowski powołała 18 października 1944 r. gimnazjum. Było to Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Ogólnokształcące, które 17 grudnia 1945 r. zostało przejęte przez Samorząd Gminy Łochów i zmieniło nazwę na Samorządowe Koedukacyjne Ogólnokształcące Gimnazjum i Liceum w Łochowie.  Placówce nadano imię Tadeusza Kościuszki 30 maja 1946 roku.

 

Przez wiele lat szkoła funkcjonowała w ośrodku Stefanin, starym zabytkowym dworku. Uroczystość otwarcia nowej siedziby liceum w Łochowie odbyła się 7 czerwca 1964 r. Tego dnia placówce nadano imię Marii Sadzewiczowej. Obecnie niemal wszystkie pomieszczenia szkolne są odnowione, sale lekcyjne wyposażono w sprzęt multimedialny i wiele pomocy naukowych. Przy szkole funkcjonuje hala sportowa, sala lustrzana, siłownia, strzelnica oraz ścianka wspinaczkowa.

 

Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego marszałek Adam Struzik uhonorował szkołę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”.  Wyróżniający się pracownicy szkoły otrzymali dyplomy uznania za wieloletnią pracę na rzecz placówki.


 

  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska
  • Fot: Katarzyna Politowska

Liczba wyświetleń: 548

powrót