Z regionu

Ogólnopolska Konferencja Naukowa w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

2014.10.09 10:45 , aktualizacja: 2014.10.09 15:22

Autor: Elżbieta Kownacka, Delegatura w Ciechanowie (opr.WKZ), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie
  • fot.MSM w Ciechanowie

„Mazowiecki Inspektorat Okręgowy Straży Granicznej w Ciechanowie w latach 1928-1939” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 8 października br. w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

 

Uczestnicy wydarzenia zapoznali się ze strukturą organizacyjną inspektoratu, specyfiką, rodzajami realizowanych zadań i postaciami związanymi z jego działalnością.

 

MIO SG funkcjonował jako jeden z sześciu oddziałów. Ochraniał odcinek granicy z Prusami Wschodnimi. Działalność tej formacji w latach 1928–1939 w strukturze Straży Granicznej II RP odegrała istotną rolę w obronie nienaruszalności ojczystych granic.

 

Konferencja jest wynikiem wspólnych działań ciechanowskich muzealników i funkcjonariuszy straży granicznej.  Ich efektem będzie publikacja – rezultat badań naukowych dr. Antoniego Krzysztofa Sobczaka, uzupełnionych zachowanymi materiałami i pamiątkami pochodzącymi z terenu działania inspektoratu i podległych mu obwodów w Brodnicy, Łomży, Przasnyszu i Suwałkach.

 

Spotkanie stało się okazją do uhonorowania Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego w Warszawie Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. W imieniu marszałka Adama Struzika wyróżnienie wręczył, na ręce gen bryg. SG Jarosława Frączyka, przedstawiciel delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Ciechanowie Józef Kaliński.

 

Przedsięwzięciu towarzyszyły: pokaz musztry paradnej, sprzętu i uzbrojenia – na Placu Jana Pawła II oraz koncert w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Morskiego Oddziału SG – na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Zgromadzeni mogli też obejrzeć ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy oraz przygotowaną przez organizatorów wystawę.

 

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele uczelni wyższych, organizacji naukowych, stowarzyszeń, władz samorządowych wszystkich szczebli, administracji publicznej, grup rekonstrukcji historycznej ze Szczecina i Sejn oraz mieszkańcy Ciechanowa.

 

Liczba wyświetleń: 367

powrót