Z regionu

200-lecie szkoły w Gąsewie Poduchownym

2011.06.21 15:10 , aktualizacja: 2011.09.06 14:21
Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. ZS w Gąsewie...

18 czerwca br. Zespół Szkół w Gąsewie Poduchownym (powiat makowski) świętowała swój 200. Jubileusz. W uznaniu zasług i pracy na rzecz kształcenia dzieci i młodzieży oraz pielęgnowania tradycji, szkoła została uhonorowana Medalem Pamiątkowym "Pro Masovia", przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Odznaczenie wręczył radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak.

 

Z okazji 200-lecia działania placówki odsłonięto, umieszczoną na czerwonym głazie polnym, tablicę pamiątkową. Wydana została także okolicznościowa publikacja, pt.  „200 lat szkoły w Gąsewie”. Uroczystość uświetniły występy artystyczne dzieci, młodzieży i zespołu „Gąsewianka”.

 

Początki szkolnictwa w Gąsewie sięgają bardzo odległych lat, o czym świadczą zapiski w księgach sądów biskupich z roku 1478. Z badań przeprowadzonych przez księdza profesora Michała Mariana Grzybowskiego i opublikowanych w książce „Z archiwaliów diecezjalnych płockich XIX w” wynika, ze Elementarna Szkoła Parafialna w Gąsewie powstała w 1810 roku, a założycielem jej był miejscowy proboszcz ksiądz Wawrzyniec Gutowski. Późniejsza historia różnie kierowała losami szkoły. Placówka kilkakrotnie zmieniała strukturę i schemat nauczania. W okresie II wojny światowej, prowadzone tu tajne nauczanie było jednym z ważniejszych odcinków walki z okupantem.

 

15 września 2001 roku podczas podniosłej uroczystości Szkole Podstawowej w Gąsewie nadano imię Władysława Reymonta, odsłonięto tablice pamiątkową z płaskorzeźbą patrona szkoły oraz wręczono sztandar. Odśpiewano też po raz pierwszy hymn szkoły. Po 4 latach, 1 września Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymontai trzyletnie Publiczne Gimnazjumzostały połączone w Zespół Szkół w Gąsewie Poduchownym.

 

W sześciu oddziałach szkoły podstawowej jest 78 uczniów, a w trzech klasach gimnazjum naukę pobiera 56 gimnazjalistów. Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna – nauczyciele z wykształceniem wyższym magisterskim o specjalizacji zgodnej z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, zapewnia uczniom bardzo dobre warunki kształcenia i opieki. Szkoła posiada pracownię multimedialną oraz bibliotekę, wyposażoną w bogaty księgozbiór. Uczniowie korzystają z zajęć opiekuńczo–wychowawczych w świetlicy oraz dożywiania w szkolnej stołówce. Przy szkole znajduje się kompleks boisk sportowych. Obecnie uczniowie mogą korzystać z niewielkiej sali gimnastycznej, a w najbliższym czasie planowana jest budowa właściwej hali sportowej wraz z zapleczem.

 

Kadra pedagogiczna szkoły szczególną opieką otacza uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Z myślą o nich prowadzone są zajęcia terapeutyczne z pedagogiem. Osoby mające problemy z nauką uczęszczają na zespoły wyrównawcze, które zorganizowane są z większości przedmiotów. Szczególny nacisk kładzie się na dodatkową pracę z uczniem zdolnym, rozwijanie zainteresowań i talentów. Szkoła oferuje uczniom wiele kół zainteresowań m.in. przedmiotowych, artystycznych, sportowych i komputerowych.

Liczba wyświetleń: 406

powrót