Z regionu

Seminarium w Ciechanowie

2006.06.27 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: Administrator

Już po raz trzeci rozmawiano o roli organizacji pozarządowych w rozwoju Mazowsza. Spotkanie odbyło się 26 czerwca w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Cykliczne seminaria, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, mają służyć integracji mieszkańców Mazowsza i wpływać na ich większą identyfikację z regionem.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele ok. 50 organizacji pozarządowych m.in.: Towarzystwa Walki z Kalectwem, Związku Osób Niewidomych, Fundacji „Być jak inni”, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenia „Pro Bono Nostro”, Stowarzyszenia „Exodus”, Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Miejskiego Klubu Sportowego „Mława”.

- Społeczeństwo Mazowsza to społeczeństwo zdezintegrowane. Obserwujemy identyfikacje ze swoją „małą ojczyzną”, czyli najczęściej gminą, rzadko – powiatem. O identyfikację z pojęciem „jestem z Mazowsza” jest bardzo trudno. Ogromna w tym rola organizacji pozarządowych, by tworzyć społeczeństwo obywatelskie i prowadzić działania zmierzające do integracji mieszkańców Mazowsza – stwierdził prof. Zbigniew Strzelecki.

Na pytania uczestników seminarium odpowiadali: dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego – Jan Kukułka, dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej – Ewa Łagońska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji i Nadzoru – Tamara Borkowska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki – Bożena Żelazowska, dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Przestrzennego i Rozwoju Regionalnego – prof. Zbigniew Strzelecki, wicedyrektor ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Funduszy Strukturalnych Wojewódzkiego Urzędu Pracy – Edward Marek Wroniewski oraz dyrektor ciechanowskiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego – Tomasz Kałużyński.

- Stworzyliśmy pewnego rodzaju sieć: każdy z naszych departamentów współpracuje z organizacjami pozarządowymi, dlatego Samorząd Województwa utworzył stanowisko koordynatora do spraw takiej współpracy. W każdym departamencie są osoby, które są na stałe oddelegowane do kontaktów z organizacjami pozarządowymi. Takie osoby są również w naszych jednostkach oraz delegaturach. Te seminaria również służą temu, aby się do Państwa przybliżyć – mówiła podczas spotkania dyrektor Tamara Borkowska.

Podczas konferencji przedstawiono programy działań w obszarach problemowych Województwa Mazowieckiego, zaprezentowano projekt Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza na lata 2007-2013 oraz e-strategię województwa.

- Głównym celem Regionalnego Programu Operacyjnego jest poprawa konkurencyjności regionu oraz zwiększanie spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej województwa. Jest to cel, który wynika z misji nakreślonej w strategii rozwoju województwa – powiedział dyrektor Jan Kukułka.

Liczba wyświetleń: 401

powrót