Z regionu

Śladami Kurpiów

2011.03.16 13:50 , aktualizacja: 2011.03.18 09:58
Autor: Aldona Zawadzka, Gabinet Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
fot. arch. UG Kadzidło

8 marca br. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle odbyło się doroczne spotkanie z twórcami i artystami ludowymi pn. „Śladami Kurpiów" połączone ze Świętem Wycinanki. Uroczystości stały się okazją do uhonorowania miłośników kultury kurpiowskiej prestiżowymi odznaczeniami, w tym Medalem Pamiątkowym Pro Masovia, przyznanym przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

Medal Pro Masovia, w imieniu marszałka, wręczyli radni województwa mazowieckiego Marian Krupiński i Mirosław Augustyniak. Honorowe wyróżnienie otrzymały dwie twórczynie ludowe Genowefa Pabich oraz Genowefa Staśkiewicz – autorki najpiękniejszych wycinanek kurpiowskich, działaczki zaangażowane w pielęgnowanie i rozwój lokalnych tradycji, przywiązujące ogromną wagę do edukacji regionalnej.

 

Podczas spotkania wręczono również odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, starosty ostrołęckiego oraz wójta gminy Kadzidło. Przyznane zostały ponadto nagrody w II Konkursie Plastycznym „Wycinanka Kurpiowska”.

 

Głównym założeniem imprezy jest przybliżanie sylwetek twórców i artystów ludowych, którzy poprzez swoją działalność chronią oraz rozpowszechniają kurpiowską sztukę ludową.

 

Genowefa Pabich – tradycje wycinankarskie wyniosła z rodzinnego domu we wsi Jazgarka. Jest jedyną kontynuatorką opracowanego przez matkę wzoru jeźdźca na koniu. Najbardziej charakterystyczne są jej koguty, pokryte kolorowymi cętkami i kropkami. Zgodnie z tradycją wykonuje kierce z grochu i fasoli z kolorowymi kwiatami z bibuły. Najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne są jednak jej kierce ze słomy. W roku bieżącym znalazły sięone na wystawie tradycyjnych obrzędowych pająków krystalicznych w Starym Browarze w Poznaniu, którą tworzy 10 pająków wykonanych przez twórczynie ludowe z różnych stron Polski, na co dzień wytwarzające pająki charakterystyczne dla regionów, z których pochodzą. Artystka należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Aktywnie współpracuje z Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle, bierze udział we wszystkich kiermaszach organizowanych przez tę placówkę a od kilku lat czynnie uczestniczy w warsztatach etnograficznych „Ginące zawody” organizowanych przez Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich, które stanowią ważny element promocji Kurpiów i niezaprzeczalny wkład w ochronę kurpiowskiego dziedzictwa. Rokrocznie bierze w nich udział ponad 5000 uczestników.

Pani Genowefa ponadto udziela lekcji rękodzieła dla szkół pod patronatem Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

 

Genowefa Staśkiewicz – twórczyni ludowa Kurpiowszczyzny ze Strzałk. Twórczością ludową zajmuje się od 22 roku życia. Wykonuje szeroką gamę wycinanek – leluje, gwiazdy, drzewka, ptaki – wszystkie mieszczące się w granicach tradycyjnej plastyki jednak z zachowaniem indywidualnego charakterystycznego dla niej wzornictwa. Wypieka pieczywo obrzędowe – byśki i nowe łatki oraz tradycyjny chleb, „placek łagodniak” i „fafernuchy”. Wykonuje ponadto na wysokim poziomie artystycznym pisanki i palmy wielkanocne. Zajmuje się ponadto hafciarstwem, wykonując serwetki, wstawki do fartuszków kurpiowskich a także zdobiąc haftem bieżniki i fartuszki kucharskie. Przywiązuje wielką wagę do edukacji regionalnej. Prowadzi lekcje muzealne, pokazy w szkołach, chętnie uczestniczy w imprezach folklorystycznych organizowanych na terenie całego kraju. Wierność tradycji i wysokie walory artystyczne jej prac dostrzegły polskie muzea (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Muzeum Mazowiecki w Płocku, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce), umieszczając jej wycinanki i hafty w swoich zbiorach.

Aktywnie uczestniczy w imprezach folklorystycznych organizowanych przez kurpiowskie ośrodki kultury, jak: „Śladami Kurpiów”, „Niedziela Kadzidlańska”, warsztaty „Ginące zawody”. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Liczba wyświetleń: 314

powrót