Z regionu

20-lecie TVP Polonia

2013.04.09 08:10 , aktualizacja: 2013.04.15 10:26

Autor: Aldona Zawadzka, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.
  • fot. Jan Bogacz, TVP S.A.

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert z okazji jubileuszu TVP Polonia. Podczas uroczystości wręczono nagrody „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Zostały nimi uhonorowane osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozsławienia dobrego imienia Polski w świecie.

 

Obchody, zorganizowane 8 kwietnia br., stały się również okazją do uhonorowania jubilata Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie w imieniu marszałka województwa wręczył zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka UMWM Tomasz Waźbiński.

 

Nadawanie programu satelitarnego TVP Polonia rozpoczęto 31 marca 1993 r. Była to trzecia, po TVP1 i TVP2, antena telewizyjna w Polsce. Do dzisiaj przeznaczona jest głównie dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami.

 

Misją TVP Polonia było i jest łączenie rodaków w kraju i za granicą, podtrzymywanie tożsamości kolejnych generacji Polaków na obczyźnie, upowszechnianie języka ojczystego oraz popularyzacja rodzimej kultury i historii. Ważnym zadaniem TVP Polonia jest też integrowanie wszystkich Polaków, niezależnie od miejsca zamieszkania. Rolę tę pełnią różnego rodzaju programy informacyjne, przekazujące wiedzę o życiu i aktywności skupisk polonijnych oraz poruszające problemy Polonii na świecie.

 

TVP Polonia prezentuje także wybitnych przedstawicieli polonijnych oraz ich wkład w osiągnięcia światowe. Za pośrednictwem anteny budowany jest pozytywny wizerunek Polski i Polaków, promowane są walory turystyczne kraju, specyfika regionalna, oferta kulturalno-gospodarcza.

Bardzo istotna jest też jej funkcja informacyjna – widzowie codziennie otrzymują porcję wiedzy o sytuacji w kraju, ale poznają życie i aktywność skupisk polonijnych, problemy Polonii na świecie, relacje różnych środowisk i ich relacje z Krajem.

 

Ramówka TVP Polonia jest w dużej mierze opiera się na bazie bogatego archiwum Telewizji Polskiej (polskie filmy fabularne i krótkometrażowe, seriale, filmy dokumentalne i animowane) oraz programów realizowanych współcześnie dla anten ogólnopolskich TVP. Prezentuje, np. najważniejsze programy informacyjne – Wiadomości, Teleexpress retransmitowane są z półgodzinnym opóźnieniem. Raz w tygodniu nadawany jest program informacyjny o życiu środowisk polonijnych na świecie – Polonia 24.

 

Dużą część programów stanowią także magazyny historyczne (m.in. „Sensacje XX wieku” Bogusława Wołoszańskiego), krajoznawcze, o tematyce europejskiej, programy kulturalne i rozrywkowe, koncerty muzyki poważnej i estradowej, przedstawienia Teatru Telewizji oraz programy interaktywne dla widzów z zagranicy (Kulturalni.PL). Wybrane filmy i seriale emitowane są w TVP Polonia z napisami w języku angielskim.

 

TVP Polonia wyróżniona została dotychczas m.in. statuetką Dziecięcej Nagrody Serca od dzieci ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE” ze Świdnicy oraz Krzyżem Kombatanckim Federacji ŚwiatowejStowarzyszenia Polskich Kombatantów przyznanym przez Kapitułę Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii – „za wieloletnie zaangażowanie wszystkich pracowników TVP Polonia na rzecz tworzenia właściwego wizerunku Polski w świecie oraz w uznaniu zasług w kształtowaniu świadomości narodowej obywateli naszej Ojczyzny".

Liczba wyświetleń: 315

powrót