Z regionu

Szpital w Ostrowi Mazowieckiej uhonorowany „Pro Masovią”

2013.09.09 11:45 , aktualizacja: 2013.09.23 10:16
Autor: Dagmara Jaworska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
źródło:...
źródło:...
źródło:...
źródło:...
fot.Tomasz Stefański
fot.Tomasz Stefański

Obchody 50-lecia Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej stały się okazją do uhonorowania szpitala Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”, przyznawanym za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. W uroczystościach jubileuszowych, 6 września, udział wziął m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Szpital Powiatowy im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrowi Mazowieckiej, jako zakład leczniczy istnieje już od 1917 r. Został urządzony w budynku po byłej szkole i początkowo spełniał rolę izby chorych, licząc 16 łóżek. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został rozbudowany do 30 łóżek. Dalszy rozwój nastąpił w latach 50. XX w. Już w 1948 r. dobudowano barak, który połączono z budynkiem szpitala, umożliwiając tym samym zwiększenie łóżek do 87. W roku 1957 wygospodarowano pomieszczenie na 1 dodatkowe łóżko oraz wydzielono dwie sale na oddział dziecięcy. Szpital jednak nadal mieścił się w drewnianych pomieszczeniach, a liczba łóżek nie zaspakajała potrzeb ludności. Decyzją władz wojewódzkich i powiatowych przystąpiono do budowy nowego budynku.

 

W marcu 1963 r. szpital został przeniesiony do nowo wybudowanego trzykondygnacyjnego obiektu. Na działce o powierzchni 21 385 m³ usytuowano także oczyszczalnię ścieków ze złożem biologicznego oczyszczania i chlorownią oraz osadnikiem, centralną tlenownię, magazyn materiałów aptecznych łatwopalnych, portiernię i garaże o 2 stanowiskach oraz budynek mieszkalny dla pracowników.

 

W roku 1966 nastąpiło zwiększenie liczby  łóżek do 210, co spowodowało zdecydowane pogorszenie warunków pobytu chorych i pracy załogi, ale bez wątpienia miało wpływ na poprawę dostępności do lecznictwa szpitalnego.

 

Istotnym przełomem w funkcjonowaniu placówki było utworzenie Zespołu Opieki Zdrowotnej (ZOZ) w powiecie ostrowskim 1 marca 1973 r. Połączono dotychczas funkcjonujące oddzielnie jednostki tj. szpital, przychodnię i pogotowie ratunkowe. W 1980 r. oddany został do użytku nowy obiekt, w którym do dzisiaj mieszczą się administracja, sala wykładowa, archiwum i magazyny. 7 lat później został powołany Społeczny Komitet Rozbudowy Szpitala, który wywarł ogromny wpływ na jego dalsze losy. W latach 90. wzniesiono kolejny obiekt z przeznaczeniem na nowoczesną diagnostykę obrazową, laboratoryjną, Pracownię Bakteriologii, Punkt Krwiodawstwa, Aptekę Zakładową, większość poradni specjalistycznych, Izbę Przyjęć, Przychodnię Rehabilitacyjną. W prawie całym szpitalu zainstalowano nowe systemy przywoławcze i wyposażono w nowoczesną instalację gazów medycznych. Te rozwiązania umożliwiły uruchomienie w nowych warunkach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Urazowo-Ortopedycznego, Kardiologii z Ośrodkiem Intensywnej Opieki Kardiologicznej, Rehabilitacji Kardiologicznej i Narządu Ruchu, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Centralnej Sterylizatorni oraz modernizację Bloku Operacyjnego i Porodowego z salą porodu rodzinnego.

 

Nowe uwarunkowania dla szpitala pojawiły się od 1 stycznia 1999 r., w chwili przekształcenia w jednostkę samodzielną. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej powstał 31 grudnia 1998 r. Lata 90. i przełom XX/XXI w. to okres dynamicznego rozwoju placówki. Obecnie szpital dysponuje 11 oddziałami, 27 poradniami specjalistycznymi, nowoczesnym sprzętem i aparaturą medyczną. Zatrudnia wykwalifikowany personel oraz ma wysoką pozycję w rankingach krajowych i wiele osiągnięć w dziedzinie jakości usług. Od 2007 r. funkcję dyrektora placówki pełni Andrzej Sawoni.

 


Połączone uroczystości rocznicowe zorganizowano z okazji 50-lecia szpitala, 115 lat działalności Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej oraz 15 lat Odrodzonego Samorządu Powiatowego.

Liczba wyświetleń: 115

powrót