Z regionu
Józef Hen - uznanie dla twórczości
2013.11.15 13:35
Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Spotkanie w warszawskim Klubie Księgarza 8 listopada br. z okazji 90-tej rocznicy urodzin powieściopisarza, publicysty, dramaturga i scenarzysty Józefa Hena zbiegło się z ukazaniem jego nowej książki Wiem, co mówię, czyli dialogi uzdrawiające. Marszałek Adam Struzik jako wyraz uznania dla jego twórczości uhonorował jubilata Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie wręczył zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Tadeusz Samborski.
Józef Hen, właściwie Józef Henryk Cukier – urodził się w Warszawie na Nowolipiu, w rodzinie rzemieślniczej.. Jako dziecko współpracował z założonym przez Janusza Korczaka „Małym Przeglądem”. W 1944 r. wstąpił do Wojska Polskiego, opublikował też wtedy w piśmie Głos Żołnierza pierwszy wiersz ("Łódź wierna"). Wtedy też przyjął pseudonim literacki „Hen”, który z czasem zaczął mu służyć za nazwisko. Zaraz po wojnie był redaktorem tygodnika Żołnierz Polski. W 1947 roku opublikował pierwszą książkę Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi, która została uznana za obiecujący debiut. Pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży. Na podstawie jego utworów nakręcono na początku lat 60.—tych, m.in. film "Krzyż walecznych", oraz "Prawo i pięść". W latach 1967-1969 nawiązał wówczas współpracę z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia, w której opublikował trzy opowiadania pod pseudonimem Korab („Western”, „Oko Dajana”, „Bliźniak”). Wydał m.in. powieść dla dzieci Bitwę o Kozi Dwór (1955), nawiązującą częściowo do "Chłopców z Placu Broni" Molnára, powieść wojenną "Kwiecień" (1960), dwie autobiograficzne powieści tworzące cykl „Teatr Heroda” o dojrzewaniu tuż przed II wojną światową i podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku („Przed wielką Pauzą” i „Opór”), liczne zbiory opowiadań, literaturę historyczną oraz tomy esejów. Inną pozycją w jego dorobku są beletryzowane biografie: Jego utwory zostały przetłumaczone na 18 języków Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Został odznaczony: Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą Literacką m. st. Warszawy w kategorii „Warszawski twórca”.
Liczba wyświetleń: 99
powrót