Z regionu
Jubileusz pracy wybitnego ortopedy
2013.11.27 11:40 , aktualizacja: 2013.11.27 13:32
Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Zorganizowane 22 listopada br. przez Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie sympozjum naukowe poświęcone było także obchodom 50-lecia pracy w zawodzie lekarza oraz 60-lecia pracy w ochronie zdrowia prof. dr. hab. n. med. Jerzego Kiwerskiego.
Spotkanie stało się okazją do uhonorowania profesora Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Odznaczenie, jako wyraz uznania dla dorobku naukowego i zawodowego laureata i jego zasług na rzecz rozwoju polskiej i światowej chirurgii wręczył, w imieniu marszałka województwa Mazowieckiego, zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Rafał Zięba.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Kiwerski jest specjalistą ortopedii i traumatologii. Od początku swej kariery zawodowej w centrum rehabilitacji jego szczególnym zainteresowaniem było leczenie chorych po urazach kręgosłupa powikłanych zaburzeniami neurologicznymi. Poświęcenie włożone w doskonalenie metod operacyjnych i zachowawczych zaowocowało postępem w leczeniu urazów kręgosłupa w Polsce. Poznanie i doskonalenie technik leczenia chirurgicznego kręgosłupa i rdzenia kręgowego spowodowały, że stał się jednym z autorytetów w leczeniu tych schorzeń. Wykształcił wielu chirurgów ucząc ich techniki obarczania rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym, a także operacji kręgosłupa różnymi technikami w części piersiowej i lędźwiowej. Poza operacjami na kręgosłupie wykonywał unikatowe operacje w jamistości rdzenia kręgowego.
Jest zaangażowany w działalność dydaktyczną. Prowadzi zajęcia (ćwiczenia i seminaria) ze studentami VI roku Wydziałów Lekarskich Akademii Medycznej, aktywnie uczestniczy w szkoleniu podyplomowym lekarzy i magistrów rehabilitacji. Stał się promotorem ponad 20 doktorantów oraz opiekunem kilku prac habilitacyjnych. Recenzował kilkadziesiąt doktoratów, habilitacji i wystąpień o nominacje profesorskie.
Swą działalność naukową rozwija i utrwala w licznych organizacjach naukowych krajowych i zagranicznych. Jest cytowany w licznych międzynarodowych wydawnictwach biograficznych. Wiedzę swą utrwalił w 600 publikacjach krajowych i zagranicznych, ponad 420 referatach, wygłoszonych na krajowych i zagranicznych sympozjach i kongresach oraz w podręcznikach.
W leczeniu chorych kieruje się zasadą, która wpaja także swoim uczniom „…pamiętać o swoich doświadczeniach i leczyć człowieka (nie jego chorobę, nie chory narząd)”.
Odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim , Złotą Odznaką Towarzystwa Walki z Kalectwem, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, nagrodą Ministra Zdrowia – siedmiokrotnie (I stopnia), Man of the Year 2001, 2004, 2009 (ABI).
Liczba wyświetleń: 104
powrót