Z regionu
Nagrodzeni za działalność na rzecz ziemi tłuszczańskiej
2014.02.07 14:15 , aktualizacja: 2014.02.07 14:19
Autor: Dagmara Jaworska, (OR), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Od 11 lat Chór Miejski LuxMea z Tłuszcza (pow. wołomiński) upowszechnia polską muzykę, śpiewając utwory sakralne, patriotyczno-historyczne i ludowe. W uznaniu dla jego działalności na rzecz lokalnej społeczności marszałek Adam Struzik uhonorował zespół Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Medal otrzymał również Tadeusz Sasin, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.
Chór Miejski LuxMea powstał w 2003 r. Prezesem został jego założyciel Stefan Mikiciuk. W bogatym repertuarze LuxMea znajduje się130 utworów opracowanych na różne okazje. Ma na swoim koncie wiele występów w salach koncertowych, kościołach i ośrodkach kultury, m.in. prezentacje koncert kolęd i pastorałek w Strachówce i Kościele Parafialnym w Tłuszczu, koncert z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego, udział w VIII Konkursie Pieśni Chóralnej "Mater Misericordiae" w Ząbkach, we "Wrześniowych Spotkaniach z Pieśnią Chóralną w Sochaczewie" czy też występ przed premierem Turcji podczas polsko-tureckiego forum gospodarczego.
Tadeusz Sasin jest animatorem życia społeczno-kulturalnego w Tłuszczu oraz prezesem stowarzyszenia regionalnego, które powstało w listopadzie 1983 r. Dzięki jego zaangażowaniu Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej jest prężnie działającą organizacją, która prowadzi Społeczne Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej. Znajdująca się w sercu miasta placówka, prowadzi działania edukacyjne, naukowe i wydawnicze. Gromadzi, przechowuje i eksponuje zbiory związane z lokalną społecznością. W muzeum znajdują się zbiory etnograficzne, eksponaty historyczne, malarstwo, rzemiosło artystyczne, ryciny, ikonografia, okazy numizmatyczne, sztuka ludowa, militaria, eksponaty z różnych dziedzin techniki, narzędzia pracy, wytwory miejskich artystów, budownictwo drewniane i stroje ludowe. Prezes towarzystwa, jako kustosz Muzeum, działa społecznie, organizuje akcje i projekty promocyjne i edukacyjne, które rozwijają tożsamość narodową i lokalną oraz patriotyzm wśród dzieci i młodzieży. Muzeum zajęło II miejsce w VII edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu (mniejsze muzea)” za ekspozycję „150-lecie Drogi Żelaznej Petersbursko-Warszawskiej i przejazdu pierwszego pociągu przez stację Tłuszcz”.
W grudniu ub.r. Tadeusz Sasin został uhonorowany wyróżnieniem "Anioł Stróż Ziemi Wołomińskiej".
Medale „Pro Masovia” wręczył wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski podczas Noworocznego Spotkania Samorządowego.
Liczba wyświetleń: 109
powrót