Z regionu

XIII Turniej Rycerski na Zamku w Liwie

2014.08.18 14:30 , aktualizacja: 2014.08.18 15:01

Autor: Ewa Janoszka, Delegatura UMWM w Siedlcach, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Ewa Janoszka
fot.Ewa Janoszka
fot.Ewa Janoszka
fot.Ewa Janoszka
fot.Ewa Janoszka
fot.Ewa Janoszka

…16 sierpnia na sławny zamek liwski, nad rzeką graniczną Liwcem zwaną położony, przybyli rycerze i damy, aby w dniu owym współzawodniczyć ze sobą tak w boju, jak w i tańcu oraz w piękności stroju, a także w dworności obyczajów swoich….

 

Tego dnia na  liwskim podzamczu było słychać uderzenia mieczy, szczęk zbroi i wesoły śmiech dam. Wszystko za sprawą XIII Ogólnopolskiego Turnieju Rycerskiego „O Pierścień Księżnej Anny”.

 

Oprócz stałych punktów programu, jak walki rycerzy konnych,  bohurty, prezentacja  uzbrojenia czy słynna już inscenizacja bitwy o zamek, odbywały się także liczne zabawy dla publiczności oraz konkursy. Oprócz rycerzy na Turnieju w Liwie byli też rzemieślnicy ze swoimi kramami, na których można było kupić stylizowane średniowieczne pamiątki – miecze, monety, ciżemki, a także ozdoby, np. rzemyki z bursztynem czy z medalionem z kości. Dla miłośników mocnych wrażeń przygotowano  chodzenie  po ogniach oraz pokazy fireshow i sztucznych ogni.  Podczas turnieju  można było również odwiedzić gotyckie lochy, galerię na wieży, a także spróbować sił na strzelnicy łuczniczej.

 

Sierpniowe turnieje rycerskie organizowane są tradycyjnie przez Bractwo Rycerskie Ziemi Mazowieckiej i Podlaskiej oraz Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Stały się już tradycją i należą do najbardziej prestiżowych w regionie. Z organizatorami współpracują  „Zamek Liw. Stowarzyszenie Kulturalne Ziemi Liwskiej” oraz wolontariusze ze szkół średnich w Węgrowie. Ideą przedsięwzięcia jest propagowanie szlachetnych idei, pozytywnych wartości, tradycji narodowych, pożytecznego sposobu spędzania wolnego czasu oraz  prezentacja walorów kulturowych  i przyrodniczych regionu.                                           

 

                      

Liczba wyświetleń: 580

powrót