Z regionu

Piękny jubileusz w Gołotczyźnie

2014.07.07 10:55 , aktualizacja: 2014.07.08 13:27

Autor: Małgorzata Wielechowska, Wprowadzenie: Małgorzata Wielechowska

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Świętochowskiego w Gołotczyźnie wykształcił i wychował tysiące absolwentów. Placówka, która od 105 lat jest prężnie działającym ośrodkiem oświaty rolniczej, w miniony weekend przeżywała swój jubileusz. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów, a szkoła i jej pracownicy otrzymali dyplomy uznania.

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Sońsku. Po niej nastąpiła część oficjalna, podczas której zostały wręczone dyplomy. Za wieloletnią pracę na rzecz kształcenia w zawodach rolniczych przekładającą się również na rozwój Mazowsza szkoła otrzymała dyplom uznania. W podziękowaniu za pracę wychowawczo–dydaktyczną i zaangażowanie w działalność na rzecz placówki dyplomy uznania otrzymała także dyrekcja szkoły oraz 13 pracowników. W imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego wręczyła je zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Katarzyna Kręźlewicz.

 

Gołotczyzna to prężny ośrodek oświaty rolniczej o pięknej i bogatej tradycji. Działalność placówki zapoczątkowali w 1909 r. ludzie oddani idei pozytywistycznej: Aleksandra Bąkowska i Aleksander Świętochowski, czołowy przedstawiciel polskiego pozytywizmu, główny twórca programu, zawierającego się w dwóch hasłach: „pracy organicznej" i „pracy u podstaw”. Z ich inicjatywy powstała szkoła kształcąca młodzież wiejską.

  • fot. ZSCKR
  • fot. ZSCKR
  • fot. ZSCKR
  • fot. ZSCKR
  • fot. ZSCKR

Liczba wyświetleń: 545

powrót