Z regionu

Truskawka w roli głównej

2014.06.30 15:50 , aktualizacja: 2014.07.01 15:56

Autor: opr.Wydział Komunikacji Zewnętrznej (na podst.zebranych materiałów), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. arch. UG Załuski
  • fot. arch. UG Załuski
  • fot. arch. UG Załuski
  • fot.Anna Gawlicka
  • fot.Anna Gawlicka

Truskawki „Załuskowej” – lokalnej dumy gminy mógł spróbować każdy, kto 28 czerwca był gościem Festiwalu Truskawki. Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

 

W Polsce jest uprawianych i sprzedawanych kilkadziesiąt odmian truskawek, różniących się wyglądem, smakiem, a nawet zapachem – z przeznaczeniem zarówno dla przetwórstwa, jak i do deserów. Jedne z najbardziej znanych odmian to polka, senga i dukat. Około 25 proc.  tych owoców pochodzi z Mazowsza. Gmina Załuski nosi miano truskawkowego zagłębia regionu. Po raz czwarty na boisku sportowym w miejscowości Karolinowo spotkali się wszyscy miłośnicy tego wyjątkowego owocu.

 

Odwiedzający festiwal, oprócz dań z truskawek, mogli skosztować smakołyków kuchni regionalnej, a także kupić rękodzieło, biżuterię artystyczną i wyroby wikliniarskie. Wśród atrakcji festiwalu znalazły się występy artystyczne w wykonaniu dzieci z przedszkoli oraz uczniów ze szkół z terenu gminy Załuski. Zagrała także Orkiestra Dęta OSP Gozdowo pod dyrekcją Edwarda Wielogóckiego.

 

„Festiwal Truskawki – Załuski 2014”, zorganizowany przez wójta gminy Załuski, był współfinansowany z Programu Leader, PROW 2007 – 2013, przy udziale Lokalnej Grupy Działania „Przyjazne Mazowsze”.

Liczba wyświetleń: 547

powrót