Z regionu

Rycerze Bogurodzicy

2014.06.10 13:40

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Pod takim hasłem, 8 czerwca br., odbył się w Taczowie, w gminie Zakrzew (powiat radomski) festyn rodzinny. Nie bez powodu imprezie przyświecał taki tytuł. Podobną nazwę nosi kompozycja rzeźbiarska, która mieści się na terenie miejscowości.

 

I Bieg Rycerski, turniej rycerski, a także pokaz artyleryjski – to tylko niektóre atrakcje festynu przygotowane dla mieszkańców i przybyłych gości. Wszystkie w klimatach średniowiecznej kultury i etosu rycerskiego. Uroczysta mszy święta polowa również odbyła się w odpowiedniej oprawie –  z udziałem rycerstwa i przy akompaniamencie pieśni w wykonaniu czterogłosowego Chóru Miasta Szydłowca „Gaudium Canti”.

 

Wszyscy uczestnicy mogli również wziąć udział w piętnastowiecznych zabawach plebejskich i wysłuchać koncertu zespołu El Brzeszczoteros. W imprezie uczestniczył m.in. wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Kompleks muzealno-rekreacyjny na terenie Taczowa składa się m.in. z: pomnika „Spotkanie u Powały”, Kaplicy Bogurodzicy oraz repliki dzieła przedstawiającego bitwę pod Grunwaldem autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela, które znajduje się w Muzeum Historycznym Miasta Lwowa. Miejsce powstania kompleksu ma swoje uzasadnienie. Stąd pochodził rycerz Mikołaj Powała – uczestnik wydarzeń z 15 lipca 1410 r., bohater powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

  • fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Jan Pajączkowski

Liczba wyświetleń: 364

powrót