Z regionu

Rocznica zakończenia II wojny światowej

2014.05.08 15:20 , aktualizacja: 2015.09.15 11:39

Autor: Milana Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska
  • Fot. Milena Szymańska

69 lat temu Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację kończącą działania wojenne w Europie. Z tej okazji na pl. Piłsudskiego w Warszawie zorganizowano uroczystości rocznicowe.

 

Obchody rozpoczęto odegraniem hymnu państwowego oraz honorową zmianą warty. Przybyli na miejsce goście, w tym m.in. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, złożyli wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował członek zarządu Wiesław Raboszuk. Uroczystość uświetniła defilada wojskowa i przemarsz pocztów sztandarowych, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

 

-----------------------------------------------------------

II wojnę światową rozpoczął atak Niemiec na Polskę 1 września 1939 r. Uznawana jest ona za największy konflikt zbrojny w historii ludzkości. Walki toczyły się w Europie, Azji, na Bliskim Wschodzie, w części Afryki i na wszystkich oceanach. Wojna zakończyła się w maju 1945 r. 7 maja Niemcy w jednym ze szkolnych budynków we francuskim Reims skapitulowali na froncie zachodnim przed przedstawicielami armii USA i Wspólnoty Brytyjskiej. Dzień później w Berlinie podpisali również akt kapitulacji w obecności Rosjan.

 

Liczba wyświetleń: 219

powrót