Z regionu
Z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
2014.04.14 15:35 , aktualizacja: 2014.04.14 15:41
Autor: Monika Sarwińska, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Już po raz 12. młodzież z subregionu płockiego mogła się zmierzyć z twórczością polskich poetów współczesnych w ramach Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Nowej Górze (pow. płocki, gm. Staroźreby). W tegorocznej edycji uczestnicy podjęli się interpretacji poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – polskiej poetki i dramatopisarki dwudziestolecia międzywojennego.
Recytacja jej wierszy pobudziła aktywność twórczą najmłodszych. Pozwoliła jednocześnie uwrażliwić ich na piękno polskiej poezji współczesnej oraz odkryć talenty oratorskie.
Wśród laureatów ze szkół podstawowych znaleźli się:
- I miejsce – Aleksandra Majewska – Szkoła Podstawowa w Nowej Górze
- II miejsce–Jolanta Łacińska – Szkoła Podstawowa w Rogotwórsku
- III miejsce– Adam Zakrzewski – Szkoła Podstawowa w Radzanowie
Wyróżnienia:
- Daria Maciejewska – Szkoła Podstawowa w Radzanowie
- Julia Głażewska – Szkoła Podstawowa w Rogotwórsku
Wśród gimnazjalistów tryumfowali:
- I miejsce– Karolina Gawlińska – Gimnazjum w Bulkowie
- I miejsce – Paula Adamska – Gimnazjum w Nowej Górze
- II miejsce – Alicja Jabłońska – Gimnazjum w Starym Gralewie
- III miejsce – Donata Gosik – Gimnazjum w Nowej Górze
Wyróżnienie:
- Kamil Pawelski – Gimnazjum w Starym Gralewie
- Paulina Różycka – Gimnazjum w Staroźrebach
Po raz kolejny konkurs upłynął we wspaniałej atmosferze. Dostarczył wszystkim zmagającym się z trudną sztuką recytacji wielu niesamowitych wrażeń i emocji, a słuchaczom wzruszeń i pozytywnej energii. Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Konkurs zorganizowały Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Zbigniewa Dłużniewskiego w Nowej Górze. Wzięli w nim udział uczniowie z 8 szkół podstawowych i 6 gimnazjów.
-------------------------------------------
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska była jedną z najwybitniejszych poetek okresu międzywojennego, laureatką Złotego Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury. Jako pierwsza kobieta w poezji polskiej wtargnęła na niwę liryki miłosnej. Uważana jest za polską Safonę. Zadebiutowała w 1922 r. zbiorem Niebieskie migdały.
Poetka podejmowała w swoich wierszach tematykę związaną z miłością, przemijaniem i śmiercią oraz prawami natury.Występowała jako poetka miłości – przedstawiała ją w nowy, bezpośredni i naturalny sposób. Podobnie jak skamandryci wprowadzała do swoich wierszy atmosferę, realia i słownictwo codzienności. Najczęstszym i najdoskonalszym w jej wykonaniu gatunkiem była miniatura zakończona niespodziewaną pointą.
Liczba wyświetleń: 1039
powrót