Z regionu

Bohaterowie nie umierają…

2014.04.11 15:25 , aktualizacja: 2014.04.14 08:57
Autor: Monika Sarwińska, Delagatura UMWM w Płocku, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
fot. Książnica Płocka
fot. Książnica Płocka
fot. Książnica Płocka
fot. Książnica Płocka

Zakończyła się trzecia edycja konkursu literackiego „O szablę komendanta”, organizowanego przez Książnicę Płocką i Stowarzyszenie Patria Polonia. Pierwszy raz miał on charakter regionalny i swym zasięgiem objął całe Mazowsze. Poziom prac był bardzo wysoki.

 

Temat tegorocznej edycji konkursu: „Bohaterowie nie umierają… Historia lat 1939-1945” był nawiązaniem do dramatycznych wydarzeń okresu II wojny światowej, które odcisnęły się głębokim piętnem na kilku pokoleniach Polaków – zarówno w kontekście historii całego narodu i kraju, jak też w wymiarze naszej Małej Ojczyzny – Ziemi Płockiej i Mazowieckiej.

 

Udział w konkursie był próbą przełożenia wiedzy historycznej na piękną polszczyznę poprzez napisanie prozą tekstu o ważnych wydarzeniach historycznych lub doświadczeniach z okresu wojny i okupacji. Teksty o charakterze fikcji literackiej były osadzone w epoce i realiach II wojny światowej, nawiązywały do rzeczywistych wydarzeń historycznych lat 1939-1945, widzianych z perspektywy uczestników bądź świadków działań wojennych czy toczącego się w ich sąsiedztwie, pod okupacją, życia codziennego.

 

Laureatami trzeciej edycji konkursu zostali: Piotr Sułkowski z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Płocku, Bartosz Kusy z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Płocku oraz Alicja Szostek z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pilawie. „Szabla Komendanta” trafiła natomiast do Gimnazjum nr 2 w Gostyninie.

 

Podczas wręczenia nagród, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali program słowno-muzyczny pod tytułem „Po to zginęli tamci, abyśmy my mogli żyć'. Spektakl nawiązywał tematyką do postaw Polaków żyjących w czasach okupacji hitlerowskiej i sowieckiej.

 

Przedsięwzięcie patronatem objął m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego. 

Liczba wyświetleń: 276

powrót