Z regionu

Mazowsze przygotowuje się na kanonizację Jana Pawła II

2014.04.04 11:40 , aktualizacja: 2014.04.04 16:03

Autor: Milena Szymańska, WZ, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

Już niecałe cztery tygodnie dzieli nas od wielkiej uroczystości w Watykanie – pierwszy Papież Polak zostanie ogłoszony świętym. Z tej okazji w Warszawie odbyło się sympozjum zorganizowane wspólnie przez UKSW i SGGW, w którym udział wziął członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, a już 5 lipca papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września – papież i kardynałowie ustalili, że Polak zostanie świętym 27 kwietnia.

 

– Ufajmy, że kanonizacja przyczyni się do tego, że świat jeszcze lepiej pozna pontyfikat i nauczanie papieża, a przede wszystkim – że my wszyscy będziemy naśladować Jana Pawła II w jego drodze do świętości” – wyraził nadzieję podczas sympozjum kard. Kazimierz Nycz. Podczas konferencji władze uczelni przypomniały również wydarzenia z przełomu roku 2001 i 2002, kiedy to obie uczelnie nadały tytułdoktora honoris causa Janowi Pawłowi II.

 

Uroczystość uświetnił występ chóru UKSW, pod batutą ks. prof.  dr. hab. Alojzego Szymonika. Na zakończenie sympozjum jego uczestnicy wspólnie zaśpiewali „Barkę”, ulubioną pieśń Ojca Świętego. Równolegle można było obejrzeć wystawę zdjęć Jana Pawła II z uroczystości wręczenia dyplomu Doktora Honoris Causaw Watykanie.

Liczba wyświetleń: 299

powrót