Z regionu
Pamięć o historii
2014.01.27 13:55 , aktualizacja: 2014.01.28 15:35
Autor: opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej (na podst.mat.organizatora), Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
26 stycznia w garwolińskiej Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego odsłonięto tablicę poświęconą historii narodu i kościoła.
Obszar obecnego powiatu garwolińskiego stanowił w II połowie XIX w. zachodnią część powiatu łukowskiego. Już wydarzenia z lat poprzedzających powstanie styczniowe wskazywały na patriotyczne nastawienie mieszkańców Garwolina, Maciejowic, Łaskarzewa czy też Żelechowa. Początkowo postawa ta polegała na piętnowaniu osób lojalnie współpracujących z zaborcą oraz uroczystym obchodzeniu szczególnych rocznic (m.in. usypanie przez mieszkańców Maciejowic kopca na polach wsi Krępa na pamiątkę wzięcia do niewoli Tadeusza Kościuszki w 1794 r.). Odpowiedź Rosjan była bardzo brutalna. Chcąc złamać opór mieszkańców w grudniu 1861 r. dowódca oddziału jazdy rosyjskiej (kozaków) stacjonującego w Garwolinie zażądał od władz miejskich zdjęcia krzyży zawieszonych kilka tygodni wcześniej na domach mieszkańców na znak oddania pod opiekę Najświętszej Maryi Panny. Kiedy mieszkańcy nie posłuchali w nocy z 15 na 16 grudnia żołnierze rosyjscy sami zaczęli zdejmowanie krzyży niszcząc część z nich i bezczeszcząc. Taka postawa Rosjan skłoniła mieszkańców do tworzenia partii powstańczych. Nie były to małe oddziały, o czym świadczą liczby: 400 powstańców w oddziale konnym Gustawa Zakrzewskiego, 130 w oddziale płk Walentego Lewandowskiego. Pierwsze starcia z Rosjanami zakończyły się zwycięstwem (25 I – pod Garwolinem, przy karczmie Aleksandrówka; 28 I – zdobycie Łaskarzewa). Wszystkie pododdziały 3 batalionu saperów, dowodzonego przez płk Reutlingera, tj. sztab oraz 2 i 4 kompania w Żelechowie oraz 1 i 4 kompania w Łaskarzewie, zgrupowane zostały w Garwolinie.Wprawdzie liczebność sił powstańczych na tym terenie dorównywała oddziałom rosyjskim, ale powstańcom brak było przeszkolenia wojskowego, a co najważniejsze – broni i amunicji. Ostatnie wzmianki o walkach powstańczych na tym terenie odnoszą się do maja 1864 r., kiedy to niewielki oddział powstańczy zaatakował żołnierzy rosyjskich pod Garwolinem.
Uroczysta msza święta odprawiona w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego pieczętowała te niełatwe dla mieszkańców momenty w historii tego miejsca. Odsłonięcia tablicy, ufundowanej przez samorząd powiatowy oraz miasta i gminy Garwolin, dokonał żołnierz AK, Sybirak Czesław Goleniowski w asyście skautów, a poświęcił proboszcz parafii MB Częstochowskiej, ks. kan. Stanisław Małek.
W uroczystości udział wzięła członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.
Liczba wyświetleń: 210
powrót