Z regionu

Nowe eksponaty w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

2014.01.10 10:40

Autor: Zofia Radwańska, MLIM, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu nabyło w zeszłym roku ciekawą i rzadką harmonię ręczną, trzyrzędową na 24 basy z warsztatu Szczepana Zielińskiego z Łomży. Zakupiony instrument datowany jest na drugą ćwierć XX w.

 

Nowy nabytek muzealny jest przykładem tzw "białych harmonii", oklejony jest jasną masą celuloidową i dekorowany barwną inkrustacją. Jest to cenny instrument dla szydłowieckich zbiorów, gdyż w muzealnej kolekcji polskich harmonii brak instrumentów z warsztatu Szczepana Zielińskiego z Łomży, których do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele. Szydłowiecka placówka może pochwalić się największą kolekcją harmonii w Polsce.

 

Szczególnej uwagi wart jest nabyty w ostatnich miesiącach ciekawy obraz Abrahama Weinbauma pt. "Muzykujący Żyd" datowany na 1931 r. Autor dzieła urodził się w 1890 w Kamieńcu Podolskim, lata młodzieńcze spędził w Łodzi, studiował w Akademii Krakowskiej (1906–1914) pod kierunkiem mistrzów Wojciecha Weissa i Józefa Pankiewicza. Po studiach osiadł w Paryżu, gdzie założył rodzinę. Był blisko związany z działającą tam polską kolonią artystyczną. Wystawiał z dużym powodzeniem w paryskim Salonie Niezależnych. Często odwiedzał Polskę. Miejscem szczególnym dla niego był Kazimierz Dolny nad Wisłą.

 

Obrazy Weinbauma mają wysoki poziom artystyczny, jednocześnie są stosunkowo mało znane w szerszym kręgu odbiorców, gdyż jego prace rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Tym cenniejszy jest datowany na rok 1931 obraz „Muzykujący Żyd” pochodzący z najlepszego okresu twórczości malarza i niewątpliwie jeden z najciekawszych w dorobku artysty. Obraz znajdzie się na nowej, interdyscyplinarnej ekspozycji stałej Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Wpisuje się również w historię miasta do II wojny światowej w znacznym stopniu zamieszkiwanego przez społeczność żydowską.

 

Muzeum mogło zakupic te drogocenne eksponaty dzięki nagrodzie finansowej, jaką otrzymało za zajęcie III miejsca w konkursie „Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba”  w kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez placówkę muzealną na Mazowszu” za wystawę pt. „Harmonie – gra cały świat”, jak też dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego.

  • fot. archiwum MLIM

Liczba wyświetleń: 254

powrót