Z regionu
Odkrywanie powstania styczniowego
2013.12.09 14:35
Autor: opr. WKZ, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Ponad sto imprez kulturalnych, edukacyjnych, sportowych i turystycznych w kraju i kilkadziesiąt na Mazowszu odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu „Każdemu marzy się wolność”. Cykl koncertów, wystaw, rajdów, spotkań z młodzieżą upamiętniał wybitne postacie powstania styczniowego związane z danym regionem. Inicjatywa odbyła się pod patronatem Marszałka Adama Struzika.
Bohaterem południowego Mazowsza był Dionizy Czachowski, jeden z najwybitniejszych dowódców powstania i kuzyn Fryderyka Chopina. Rodzina Czachowskich wywodziła się z ziemi płockiej, ale dzieciństwo i młodość Dionizego związane są z ziemią białobrzeską i radomską. Na potrzeby projektu prowadzone były badania archiwalne, które pozwoliły na ustalenie szczegółów biograficznych Dionizego Czachowskiego, w tym potwierdzenia jego daty chrztu. Dlatego uroczysta inauguracja projektu odbyła się w Niedabylu (powiat białobrzeski), gdzie przyszły bohater przyszedł na świat.
Przez kolejne miesiące odbywały się koncerty w miejscach związanych z powstaniem styczniowym i jego uczestnikami, tworząc niepowtarzalną trasę turystyczną południowego Mazowsza. Znalazły się na niej m. in. Iłża, Sienno, Garbatka Letnisko, Brzóza, Białobrzegi, Lipsko, Bukówno, Jawor Solecki, Krępa Kościelna, Radom, Janowiec nad Wisłą, Zwoleń, a także Czarnolas, gniazdo rodzinne Jana Kochanowskiego. Koncertowano w zabytkowych kościołach, będących często nieco zapomnianymi perełkami architektonicznymi południowego Mazowsza. Imprezy były organizowane we współpracy z lokalnymi samorządami, parafiami, szkołami, bibliotekami, domami kultury, organizacjami społecznymi, turystycznymi a także prywatnymi osobami. W projekcie wzięły udział gwiazdy scen operowych i teatralnych, jak Alicja Węgorzewska, Małgorzata Walewska, Grażyna Barszczewska, Jerzy Zelnik, Zbigniew Zamachowski, także soliści Teatru Muzycznego w Łodzi oraz Filharmonii Lubelskiej. Każdy koncert opatrzony był komentarzem historycznym, informującym o lokalnych wydarzeniach i bohaterach powstania styczniowego.
Jednak projekt „Każdemu marzy się wolność” to nie tylko gratka dla melomanów. Ogromną popularnością cieszyły się rajdy rowerowe z Radomia do Niedabyla, Bukówna i Jawora Soleckiego, w których łącznie wyruszyło w trasę ponad 200 osób. Najmłodsi uczestnicy mieli po 8 lat a najstarszych można zaliczyć do grona seniorów. Tłumy publiczności zgromadziły koncerty grupy „Claret Gospel” z Wybrzeża Kości Słoniowej. Goście z Afryki opracowali pieśń „Marsz, marsz Polonia” i odśpiewali ją w języku polskim.
Ważnym partnerem było Muzeum Niepodległości w Warszawie. Z tej instytucji wypożyczona została wystawa „Gorzka chwała – powstanie 1863”, która wraz z koncertami, odwiedzała kolejne miejscowości w Polsce. Letnie tournee okazało się sukcesem; wystawę zobaczyło ponad 60 tys. osób.
Uroczysty finał odbył się 9 grudnia w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Podczas koncertu goście podziwiali m.in.: Grażynę Barszczewską, Jerzego Zelnika i Olgierda Łukaszewicza oraz wybitnych artystów młodego pokolenia Małgorzatę Sęk (wiolonczela), Dominika Sutowicza (tenor), Piotra Wiercińskiego (fortepian). Koordynator projektu Robert Grudzień otrzymał dyplom uznania przyznany przez marszałka Adama Struzika.
Liczba wyświetleń: 68
powrót