Z regionu

Święto muzyki współczesnej

2013.11.18 13:45 , aktualizacja: 2013.11.18 14:37

Autor: oprac. Monika Guzowska, Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Monika Guzowska

Tak śmiało można nazwać rozpoczęty wczoraj (17 listopada) Festiwal Krzysztofa Pendereckiego. Imprezę zorganizowano z okazji 80. urodzin kompozytora. Koncerty potrwają do 23 listopada.

 

Podczas inauguracji, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie, wystąpili znakomici artyści polscy i zagraniczni, w tym rosyjski altowiolista Yuri Bashmet.W programie koncertu znalazły się kameralne dzieła jubilata: Trzy miniatury na klarnet i fortepian, Kwintet smyczkowy, Suita na wiolonczelę solo, Sekstet na klarnet, róg, trio smyczkowe i fortepian. Wśród zaproszonych gości, którzy mieli okazję wysłuchać dzieł Krzysztofa Pendereckiego był m.in. marszałek Adam Struzik.

 

Festiwalowi towarzyszą także pozamuzyczne wydarzenia: Teatr Wielki – Opera Narodowa przygotowała dwie wystawy poświęcone m.in. związkom Pendereckich z Krakowem. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyemituje z okazji 80. urodzin kompozytora druk okolicznościowy w formie przypominającej banknot o nominale 80 zł, a znany współczesny rysownik i malarz Marcin Maciejowski stworzył dla festiwalu portret maestro Pendereckiego.

Liczba wyświetleń: 245

powrót