Z regionu

XXI finał „Bezpiecznej drogi do szkoły” w Mrozach

2013.11.14 08:45 , aktualizacja: 2013.11.14 09:13

Autor: Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński
  • fot.Radosław Strzaliński

260 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z powiatu mińskiego wzięło udział w finale powiatowego konkursu „Bezpieczna droga do szkoły” w Mrozach. Nagrody zwycięzcom wręczyła członek zarządu Janina Ewa Orzełowska.

 

Finaliści zostali wyłonieni w eliminacjach gminnych, w których wzięło udział blisko 8,5 tys.  dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych i klas I–II szkół gimnazjalnych, reprezentujących 12 gmin i 4 miasta z powiatu mińskiego: Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica, Stanisławów, Sulejówek.

 

Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę w teście z zakresu przepisów ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, a także w praktycznym egzaminie – przejeździe po torze rowerowym.

 

Dla zwycięzców przewidziane były atrakcyjne nagrody. Wszyscy uczestnicy finałowych zmagań otrzymali też zestawy młodego rowerzysty zawierające: kask rowerowy, kamizelkę odblaskową, oświetlenie do roweru, elementy odblaskowe oraz podręcznik „Moje pierwsze prawo jazdy – karta rowerowa”.

 

Członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska pogratulowała wszystkim uczestnikom. Mam nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie tego konkursu pozwolą bezpiecznie poruszać i zachowywać się na drodze – dodała.

 


Samorząd Województwa Mazowieckiego od 2002 r. realizuje, we współpracy z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego oraz komendantem stołecznym i komendantem wojewódzkim policji, program „Bezpieczna droga do szkoły”. Głównym założeniem inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa dzieci dojeżdżających do szkół na rowerach oraz poruszających się pieszo po drogach publicznych. Wpierane są działania edukacyjne w zakresie wychowania komunikacyjnego w szkołach podstawowych i gimnazjach, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów klas 46 szkół podstawowych i klas 12 gimnazjów. Uczniowie objęci projektem otrzymują bezpłatnie podręczniki oraz zestawy zawierające wyposażenie rowerzysty/pieszego (kaski rowerowe, kamizelki odblaskowe, oświetlenie do rowerów – lampka przednia i tylna, opaski odblaskowe, smycze z elementami odblaskowymi, itp.). Program „Bezpieczna droga do szkoły” przynosi realne efekty w postaci zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez dzieci, które w coraz większym stopniu stają się świadomymi użytkownikami dróg.

 

 

Liczba wyświetleń: 281

powrót