Z regionu

„Pro Masovia” dla księdza proboszcza

2013.08.19 11:45 , aktualizacja: 2013.08.19 12:45

Autor: Aldona Zawadzka, (KM), Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Uroczystości dożynkowe w Lelicach (gm. Gozdowo, pow. sierpecki)) stały się okazją do uhonorowania proboszcza parafii Bonisław ks. kanonika Franciszka Kucia Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. 18 sierpnia br. odznaczenie w imieniu marszałka województwa mazowieckiego wręczył dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Michał Twardy.

 

Ksiądz kanonik Franciszek Antoni Kuć od lipca 2008 r. jest proboszczem w parafii Bonisław w gminie Gozdowo. Oprócz tradycyjnej i bieżącej pracy duszpasterskiej stara się wykorzystać różnego rodzaju okazje, aby ukazać wielką rolę, jaką w naszym życiu spełnia wiara. Od najmłodszych lat interesuje się grą na instrumentach. W 1981r. ukończył szkołę muzyczną II stopnia w Łodzi. W 2006 r. wydał swoją pierwszą płytę „Los człowieka”, a pięć lat później drugą, pt. „Nie daj się zwyciężyć złu”. Aktywnie angażuje się w oprawę artystyczną lokalnych wydarzeń, np. obchodów Święta Niepodległości, organizuje uroczystości na Dzień Babci i Dziadka, pikniki z okazji Dnia  Matki i Dziecka w Bonisławiu. Zainicjował powstanie lokalnej  grupy „Emmanuel”, która posiada wierną publiczność nie tylko w swojej parafii. Ksiądz Franciszek koncertował w Polsce i za granicą, rozsławiając także Mazowsze.

 

Inspiracji dostarcza księdzu samo życie, stąd w jego repertuarze znajdują się utwory poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce, ofiarom losowych tragedii (w Grenoble, Chorzowie, Smoleńsku). Teksty piosenek są odzwierciedleniem codzienności, relacji człowieka z Bogiem, refleksją o cierpieniu, trudnych doświadczeniach. Są także reminiscencją wielu wydarzeń i spotkań.

 

Ks. Kanonik Franciszek Kuć wywodzi się z rodziny o głęboko zakorzenionej tradycji strażackiej. W 2011r. wstąpił w szeregi OSP Lelice. Jest kapelanem strażaków w gminie Gozdowo. Jego misją jest niesienie wsparcia duchowego ludziom, którzy wykonują potrzebną i niebezpieczną pracę dla dobra nas wszystkich.

  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo
  • fot. archiwum UG Gozdowo

Liczba wyświetleń: 689

powrót