Z regionu

Sukcesy zespołów i solistów na Festiwalu w Kazimierzu

2013.07.02 12:10 , aktualizacja: 2013.07.04 11:39

Autor: Adolf Krzemiński, Delegatura UMWM w Radomiu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Historycznym sukcesem artystów ludowych z regionu radomskiego zakończył się 47. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, który odbył się w dniach 28-29 czerwca  br.

 Zespoły, kapele i soliści wytypowani podczas  „XIV Mazowieckiego Przeglądu Folkloru – 54. Dni Kolbergowskich”, który odbył się 2 czerwca w Przysusze zdobyły  w Kazimierzu następujące nagrody:


 

 w kategorii kapel
- BASZTĘ – nagrodę główną w tej kategorii w wysokości 2000 zł przyznano Kapeli Braci Tarnowskich z Janiszewa koło Radomia,
- jedną z czterech równorzędnych I. nagród w wysokości 1000 zł zdobyła Kapela Tadeusza Jedynaka z Przystałowic Małych,  gm. Rusinów;
 

w kategorii zespołów śpiewaczych
- BASZTĘ – nagrodę główną w wysokości 2000 zł przyznano Zespołowi Śpiewaczemu „Gałcunecki” z Gałek,  gm. Rusinów;
 

w kategorii solistów instrumentalistów
- jedną z trzech równorzędnych II. nagród w wysokości 600 zł otrzymał Tadeusz Sałbut, skrzypek ze Zwolenia,
-jedną  z pięciu równorzędnych III. nagród w wysokości 400 zł otrzymał Stefan Dziubiński z Radomia (dawniej: Rajec Poduchowny);
 

w kategorii solistów śpiewaków
- jedną z czterech równorzędnych I. nagród w wysokości 600 zł otrzymała Krystyna Ciesielska z Brogowej, gm. Rusinów,
- jedną z czterech równorzędnych II. nagród w wysokości 450 zł otrzymała Marianna Kowalska z Przystałowic Małych, gm. Rusinów.
 

Dwie główne nagrody BASZTY i aż 7 nagród dla artystów ludowych z jednego regionu to zjawisko zaskakujące i niepowtarzalne. Większość  laureatów pochodzi z Gminy Rusinów, czyli z magicznego miejsca dla naszej kultury ludowej, gdzie najlepiej zachował się autentyczny folklor.
 

W listę sukcesów twórców ludowych ziemi radomskiej wpisuje się nagroda im. Oskara Kolberga przyznana Piotrowi Gacy – skrzypkowi ze Rdzowa, którego korzenie wywodzą się również z gminy Rusinów.

 

Podczas festiwalu Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprezentowało muzyczny dorobek rodziny Rafalskich z Jagodnego na Kielecczyźnie.Zebranych powitali prof. Andrzej Bieńkowski oraz Katarzyna Zedel, która opowiedziała o bohaterach wystawy – rodzinie Rafalskich i ich lutniczym i muzykanckim dorobku. Wystawę zatytułowaną „Muzykanci” stanowiły fotografie autorstwa prof. Andrzeja Bieńkowkiego, oraz zdjęcia archiwalne ze zbiorów Fundacji Muzyka Odnaleziona. Podczas wernisażu spontanicznie wystąpiły śpiewaczki ludowe z Litwy, które zaśpiewały pieśń życzącą dla twórców wystaw i obecnych gości.

 

Mimo niewielkich rozmiarów wystawa instrumentów budziła entuzjazm wśród zwiedzających. Ze szczególnym zainteresowaniem dopytywano o eksponaty przedstawiające etapy budowy skrzypiec dłubanych wykonane przez Jana Rafalskiego w latach 60-tych i 70-tych w przydomowym warsztacie lutniczym w Jagodnem, a także trzystrunne basy dłubane z 1920 roku z rodzinnej pracowni Rafalskich (Józefa, Jana, Stanisława) wraz z ciekawie zbudowanym smyczkiem. Szydłowieckie instrumenty także chętnie oglądali twórcy ludowi, którzy występowali albo prezentowali swoje wyroby podczas sobotniego Targowiska instrumentów.

  • fot. Adolf Krzemiński
  • fot. archiwum MLIM
  • fot. archiwum MLIM
  • fot. archiwum MLIM

Liczba wyświetleń: 342

powrót