Z regionu

„Wielkanocne tradycje w skansenie”

2013.04.03 13:50

Autor: Jarosław Asztemborski, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Danuta Krześniak
  • fot. Danuta Krześniak
  • fot. Danuta Krześniak
  • fot. Danuta Krześniak

Wielkanoc to czas radosny, ale też magiczny. Ze świętem tym związanych jest wiele starych zwyczajów i obrzędów, których zaniedbanie może grozić nawet chorobą. Na szczęście w sierpeckim skansenie dopełniono wszelkich wynikających z tradycji formalności.

 

Wielką Niedzielę, zgodnie z obyczajem, spędzano w gronie rodzinnym, wspólnie ucztując. Lany Poniedziałek natomiast to czas międzysąsiedzkich odwiedzin, a przede wszystkim zabawy. O tym, jak wyglądał ten szczególny dzień przed stu laty na mazowieckiej wsi, przekonać się mogli turyści, którzy 1 kwietnia, podczas imprezy „Gry i zabawy wielkanocne w skansenie”, odwiedzili Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Prezentacja multimedialna „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” wprowadziła w tematykę wielkanocną, a wystawa „Wielkanoc na Mazowszu” ukazała bogactwo obrzędów i zwyczajów związanych z tym okresem – wyrabianie palm, przyrządzanie potraw świątecznych, przygotowywanie święconki, wycinanie papierowych ozdób, obrzęd „Turków” czy robienie lampek do Grobu Pańskiego.

 

Zainteresowaniem cieszył się zwyczaj kolędowania z kogutkiem. Dawniej wsie przemierzali dynguśnicy z kolorowym kogutem z ciasta, bądź drewna na czerwonym wózku. Śpiewali wesołe piosenki ku radości sąsiadów. Odwiedzali gospodarzy, składając im życzenia. W zamian otrzymywali słodkie bułki, ciasto, jajka, a starsi nawet kieliszek alkoholu.

 

Zwiedzający przygotowywali niepowtarzalne karty świąteczne, poznawali różne metody zdobienia jaj. W jednej z zagród podziwiali warsztat pracy plecionkarza. W Lany Poniedziałek nie mogło zabraknąć wody, która w kulturze ludowej symbolizowała życie. Dla gości przygotowano drewniane sikawki z mechanizmem tłokowym. Ćwiczyli oni swą celność, strzelając wodą do tarcz. Co odważniejsi, na przekór chłodnej aurze, dopełnili zwyczaju i oblewali się wzajemnie. W zabytkowych wnętrzach kościoła z Drążdżewa rozbrzmiewały zaś pieśni pasyjne.

 

Spragnionych wypoczynku w tradycyjnej scenerii zapraszamy już wkrótce na „Majówkę w skansenie”!

Liczba wyświetleń: 369

powrót