Z regionu

„Chwała Zwyciężonym!” w ciechanowskim muzeum

2013.01.23 15:30

Autor: Bogumiła Umińska, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie odbył się wernisaż wystawy „Chwała Zwyciężonym! W 150. Rocznicę Powstania Styczniowego”. Ekspozycja jest formą hołdu złożoną bohaterom 1863 r., jak również doskonałą lekcją historii dla współczesnego młodego pokolenia.

 

W spotkaniu wzięli udział m.in. dyrektor Delegatury UMWM w Ciechanowie Andrzej Kamasa oraz radny województwa Benedykt Pszczółkowski.

 

Uroczystość uświetnili ciechanowscy harcerze koncertem patriotycznych pieśni powstańczych. Wystawa jest bardzo czytelna, nasycona cennymi pamiątkami i dziełami sztuki, które niejednokrotnie stanowią dokumenty tych wydarzeń.

 

Na okres przedpowstaniowy, związany z manifestacjami patriotycznymi, uwagę zwracają m.in. obraz Henryka Pillatiego z 1865 r. „Pogrzeb pięciu poległych 1861 r.” z Muzeum Narodowego w Krakowieczy bogata kolekcja biżuterii patriotycznej ze zbiorów Marka Sosenko z Krakowa.

 

Bogato udokumentowany został czas bitew i potyczek. Zgromadzono nie tylko cenne obrazy olejne (m.in.  M. Ichnowskiego „Powstańcy” (1891), M.Gąseckiego „Wypoczynek żuawów”, 1863 r., ale także litografie, heliograwiury, m.in. cykl A .Grottgera „Wojna”, grot ze sztandaru gen. M. Langiewicza, broń palną i białą, papiery firmowe Rządu Narodowego oraz fotografie powstańców z epoki.

 

W klimat represji popowstaniowych wprowadzają obrazy Aleksandra Sochaczewskiego, malarza syberyjskiej katorgi, m.in. „W drodze do katorgi. Poranek w kopalni”, „Ucieczka więźniów. Ofiary kruków”, „Apoteoza polski zakutej w kajdany” czy Jacka Malczewskiego „Powrót Sybiraka”. Cennym uzupełnieniem tej części wystawy są inne drobne pamiątki wykonane przez więźniów i zesłańców syberyjskich, m.in. krzyżyki, model celi więziennej, golgota…

 

Pamięć powstania styczniowego pielęgnowana jest także poprzez prezentację symbolicznych eksponatów, a wśród nich – sylwetka powstańców z północnego Mazowsza, czapka weterana 1863 r. F. Steckiego z Nicka k. Mławy, Krzyż 70-lecia powstania styczniowego, urna na Kopiec J. Piłsudskiego z ziemią z pobojowisk 1863 r. i miejsca stracenia  na stokach Cytadeli Warszawskiej ostatniego rządu powstańczego w 1864 r., telegramy i pocztówki z herbem powstania wydawane w XIX /XX w., medale, itp.

 

Zgromadzone eksponaty pochodzą z wielu muzeów, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Diecezjalnego w Płocku oraz Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.

 

Aby jak najpełniej przekazać treść związaną z rokiem 1863,  a szczególnie odnieść się do wydarzeń związanych z północnym Mazowszem, wystawa wzbogacona została o dodatkowe 24 plansze dydaktyczne, spośród których 14 dotyczy bezpośrednio północnego Mazowsza. Przygotowano je w oparciu o szeroką literaturę przedmiotu i bogatą ikonografię. Stanowią cenne uzupełnienie wystawy i czynią ją bardziej czytelną.

  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska

Liczba wyświetleń: 389

powrót