Z regionu

Ciechanowski ratusz w nowej odsłonie

2013.01.21 15:10

Autor: Barbara Szemplińska, Delegatura UMWM w Ciechanowie, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Agnieszka Kordowska
fot. Agnieszka Kordowska
fot. Agnieszka Kordowska

Dobiegła końca rewitalizacja zabytkowego ratusza w Ciechanowie. Projekt zrealizowany został dzięki dofinansowaniu w ramach RPO WM 2007-2013. Całkowita wartość prac to blisko 5,7 mln zł, z czego unijne wsparcie wyniosło ponad 3,2 mln zł.

 

Zabytkowy ratusz wybudowany został w latach 1843-1845 według projektu znakomitego włoskiego architekta Henryka Marconiego i dotychczas nie był remontowany na tak dużą skalę. Jego modernizacja pozwoliła nie tylko na zachowanie w należytym stanie jednego z najcenniejszych obiektów architektonicznych Ciechanowa, ale też do zwiększenia jego funkcji społecznych, edukacyjnych i kulturowych. Wzrosła atrakcyjność turystyczna i inwestycyjna miasta, a także wzbogaciła się oferta kulturalna i społeczna kierowana do lokalnych mieszkańców oraz turystów.

 

Kubatura nowego budynku wynosi 8922 m2, a powierzchnia użytkowa 1954,88 m2. Po przeprowadzonej rewitalizacji pomieszczeniom ratuszowym zostały nadane nowe funkcje. Dzięki zewnętrznej pochylni oraz wybudowaniu windy ratusz stał się przyjaznym miejscem dla osób niepełnosprawnych. Rozbudowa pozwoliła zaspokoić potrzeby lokalowe urzędu miasta i skupić w jednym miejscu wydziały oraz komórki organizacyjne, rozproszone do tej pory w różnych punktach miasta.

 

Podczas uroczystości oddania ratusza do użytku, 18 stycznia br., Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali m.in. dyrektor Delegatury UMWM w Ciechanowie Andrzej Kamasa oraz radna Wiesława Krawczyk. 

Liczba wyświetleń: 530

powrót