Z regionu

Sukces „Carniaków”

2012.10.23 10:40 , aktualizacja: 2012.10.25 15:33
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Kurpiowski Zespół Folklorystyczny „Carniacy” reprezentował powiat ostrołęcki i województwo mazowieckie podczas XXIX Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Wykonawcy zdobyli tytuł laureata.

 

Sejmik w Tarnogrodzie to spotkanie najlepszych w Polsce zespołów teatralnych i obrzędowych wyselekcjonowanych na przeglądach wojewódzkich i międzyregionalnych. W tegorocznym spotkaniu wzięło udział jedenaście teatrów z pięciu okręgów. Zespół „Carniacy” wystąpił już po raz czwarty. Prezentował m.in. „Oczepiny”, „Króla Heroda” i pierwszą część Wesela Kurpiowskiego tj. „Rajby”. W tym roku wykonał „Kupca” – część wstępną do oczepin według scenariusza i reżyserii Witolda Kuczyńskiego.

 

Ideą sejmiku jest organizowanie spotkań warsztatowych z profesjonalną radą artystyczną, która ocenia występy oraz udziela wskazówek scenicznych. W składzie rady znalazło się 6 osób, a wśród nich m.in. etnomuzykolog prof. Piotr Dahlik, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej, teatrolog prof. Lech Śliwonik orazrektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie prof. Andrzej Strzlecki. Młodzież, oglądając inne spektakle, uczyła się i porównywała aktorskie umiejętności kolegów. Następnie dyskutowano o spektaklach, a spostrzeżenia konfrontowano z uwagami komisji artystycznej.

 

„Carniacy” to zespół teatralny kontynuujący dorobek teatru ks. Władysława Skierkowskiego. Ksiądz miał do dyspozycji zawodowych aktorów, a wy przecież jesteście amatorami, ale za to jakimi! -Dzięki Wam dane mi było obejrzeć wesele jak za czasów Skierkowskigo – mówił prof. Śliwonik, który wyliczył atuty wyróżniające zespół spośród innych wykonawców. To piękny archaiczny śpiew wszystkich pokoleń występujących w spektaklu, doskonałe tańce regionalne, muzyka wykonywana przez młodą kapelę oraz wierność tradycji i wyśmienita gwara kurpiowska w wykonaniu młodych członków zespołu.

 

Zespół uhonorowany został tytułem laureata i nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za znakomitą realizację monumentalnego teatru ludowego w widowisku »Kupiec«”. Również kierownik grupy Witold Kuczyński otrzymał list gratulacyjny za pracę na rzecz wiejskiego ruchu teatralnego. Ponadto zespół otrzymał gliniane dwojaki i masielnicę z pamiątkowym napisem.

 


„Carniacy” działają przy Zespole Szkół w Czarni. Udział grupy w ogólnopolskim sejmiku to prestiżowe wyróżnienie motywujące do dalszej działalności i docenienie społecznej pracy trzech pokoleń tworzących zespół artystów.

 

Sejmik Teatrów Wsi Polskiej jest najstarszą tego typu imprezą w Polsce. Zaczęło się w 1970 r. od prezentacji zespołów teatralnych tylko z powiatu łukowskiego. Każdy kolejny rok przynosił zmiany – drugi sejmik objął sąsiednie powiaty, następne miały już zasięg wojewódzki i międzywojewódzki. Na sejmikach prezentowały się teatry wiejskie z repertuarem klasycznym i współczesnym, zespoły obrzędowe, śpiewacze, monodramy, teatry ruchu, teatrzyki dziecięce żywego planu i lalkowe. Wiejski ruch teatralny rozrastał się na teren całego kraju. Sejmiki centralne w Tarnogrodzie rozpoczęły się w latach osiemdziesiątych XX w. Są one okazją do prezentacji osiągnięć teatrów wiejskich, sposobnością do wymiany doświadczeń, a także formą edukacji teatralnej. Atrakcją sejmików są również imprezy towarzyszące: festyny, spektakle uliczne, zabawy ludowe, barwne korowody, wystawy, akcje plastyczne, atrakcje dla dzieci, koncerty orkiestry dętej, kapel i śpiewaków ludowych.

Liczba wyświetleń: 117

powrót