Z regionu
30-lecie pracy twórczej Jacka Mąki
2012.09.14 09:55 , aktualizacja: 2014.12.19 11:24
Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
- fot. Leszek Skierski,...
- fot. Leszek Skierski,...
- fot. Leszek Skierski,...
- fot. arch. Teatru...
- fot. arch. Teatru...
- fot. arch. Teatru...
- fot. arch. Teatru...
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku uroczyście otworzył nowy sezon artystyczny. 12 września br. odbyła się premiera monodramu „Ostatnia taśma” Samuela Becketta, w której wystąpił, świętujący 30-lecie pracy scenicznej, Jacek Mąka.
Z okazji jubileuszu marszałek Adam Struzik uhonorował artystę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Jako utalentowany aktor współtworzy Pan teatr wysokiej klasy, bawi i wzrusza publiczność, a wykreowane przez Pana postaci na długo pozostają w pamięci widzów – zwrócił się do aktora Jacka Mąki dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Michał Twardy. W ciągu minionych lat rozwijał Pan swoje zdolności i zdobył bogate doświadczenie artystyczne w kraju i za granicą. Pańskie liczne, znakomicie zagrane role teatralne, jak również wyreżyserowane przez Pana sztuki stały się cennym wkładem w rozwój kultury oraz promocję Mazowsza i Polski wykraczającą daleko poza ich granice – podkreślił dyrektor, wręczając w imieniu marszałka honorowe odznaczenie.
Przygodę z aktorstwem Jacek Mąka rozpoczął już w piątej klasie szkoły podstawowej. Zamiłowanie do teatru zaszczepiła mu wówczas polonistka Krystyna Kwapiszewska. W szkole średniej systematycznie uczęszczał na zajęcia koła teatralnego, utwierdzając się w przekonaniu, że w życiu zawodowym chce obcować ze sztuką. W 1982 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a dyplom obronił rolą Sofoklesa w „Królu Edypie” w reżyserii Gustawa Holoubka. Po studiach występował w Kaliszu i Bydgoszczy, a od 1985 r. w Płocku. W latach 90. grał też przez dłuższy czas w Teatrze Nowym w Łodzi. Zawarł tam znajomość z Robertem Cantarellą, który zaproponował mu rolę w „Don Juanie”, a następnie zachęcił do występów we Francji. W ten sposób Jacek Mąka współpracował z teatrami: La Comedie de Saint Etienne, Théâtre de la Colline, Théâtre de la Tempête, Théâtre Ouvert, Théâtre Gérard Philipe à Saint-Denis, Théâtre National de Strasbourg. Od tamtej pory dzieli swe zawodowe życie między Płockiem, a scenami francuskimi. W 2002 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Czterokrotnie był też nagradzany Srebrną Maską – doroczną nagrodą Płockiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru.
Liczba wyświetleń: 238
powrót