Z regionu

„Tajemnice codzienności” w skansenie

2012.09.11 09:00

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

„Tajemnice codzienności” to piękno ukryte w zwykłych przedmiotach codziennego użytku.  8 i 9 września goście odwiedzający sierpecki skansen mieli niepowtarzalną okazję by zobaczyć prezentacje zajęć domowych i gospodarskich, wiejskiego rzemiosła i rękodzieła, a także posłuchać muzyki ludowej, folkowej i instrumentalnej. 

 

Muzeum szczególny nacisk położyło na ukazanie niezwykłości dawnych przedmiotów codziennego użytku.  Warto uświadomić sobie, że w życiu osób zamieszkujących dawną wieś każdą pracę wiązano ze sferą duchową. Towarzyszyło im głębokie przekonanie o wpływie sił dobra i zła decydujących o powodzeniu, bądź klęsce przedsięwzięcia. Dlatego tak ważne było, by wszystko zrobić w odpowiedniej kolejności, o odpowiedniej porze dnia, a nawet w konkretnym dniu. Tylko w taki sposób mogli się uchronić przed wpływem „złego” i zapewnić sobie łaskę Boga i świętych. Stąd też tak bogata symbolika konkretnych czynności.

 

W czasie trwania Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzający oglądali bądź uczestniczyli w pokazach wiejskich prac – tkactwa, gręplowania wełny, kręcenia powrozów, wirowania śmietany, prania i maglowania bielizny, cięcia sieczki za pomocą sieczkarni, pracy kieratu, czy ostrzenia kół młyńskich. Mogli też samodzielnie ubić masło w kierzance, a potem skosztować go na wiejskim chlebie. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz wyciskania soku ze świeżych pomidorów za pomocą drewnianej prasy i jego degustacja. W jednej z chałup porad dotyczących ziół udzielała zielarka, u której zaopatrzyć się można było w niektóre z nich.  W izbie szkolnej odbywała się wspólna lektura poematu Adama Mickiewicza w ramach akcji pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego „Narodowe czytanie Pana Tadeusza”. Dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe dyplomy ze specjalną pieczątką okolicznościową, a autorzy najciekawszych interpretacji otrzymywali pamiątkowe upominki. Na miłośników kuchni regionalnej czekały słodkości z owocami, babka ziemniaczana, tzw. „bugaj” i wiele innych regionalnych smakołyków.

 

Ucztą dla ducha były koncerty młodych pianistów w dworku ziemiańskim i na scenie amfiteatru. Programy artystyczne przybliżające rodzimy folklor zaprezentowały:  Zespół Tańca Ludowego Kasztelanka z Sierpca, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, Kapela ludowa „Po zagonach” z Poznania oraz Zespół Folklorystyczny Kurpianka Cepelia z Kadzidła. Szczególnym wydarzeniem była inscenizacja fragmentu wesela kurpiowskiego w wykonaniu tych ostatnich. Do „obtańcowania” młodej pary zespół zaprosił publiczność z widowni. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca wykonała instrumentalne wersje standardów muzyki rozrywkowej z układami choreograficznymi w wykonaniu uroczych marżoretek. Godzinny koncert zaprezentowały zespoły działające przy Polskim Związku Emerytów i Rencistów w Sierpcu: Sierpczanie oraz Weseli  Seniorzy. Na program złożyły się pieśni ludowe, okolicznościowe, piosenki rozrywkowe a także skoczne utwory instrumentalne. Gościem specjalnym imprezy była ukraińska grupa Folknery z Kijowa - jedno z największych odkryć ukraińskiej sceny folkowej ostatnich kilku lat. Muzycy w poszukiwaniu autentycznych melodii i folkloru ludowego przemierzyli Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję, odwiedzając tamtejsze wsie i poznając ginącą kulturę. W grudniu 2011r. zespół zdobył nagrodę główną i nagrodę publiczności festiwalu "Mikołajki Folkowe" w Lublinie. Siła głosu wykonawców  i bogate instrumentarium  stworzyły niepowtarzalne widowisko.

 

Przez weekend skansen odwiedziło ponad 2000 osób. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego, Adam Struzik.

  • fot. Muzeum Wsi...
  • fot. Muzeum Wsi...
  • fot. Muzeum Wsi...
  • fot. Muzeum Wsi...

Liczba wyświetleń: 339

powrót