Z regionu

Skansen w złocie skąpany

2012.07.03 13:25

Autor: Jarosław Asztemborski, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Muzeum Wsi Mazowieckiejw Sierpcu powitało wakacje imprezą plenerową, „Miodobraniem w skansenie”. Liczne atrakcje i rodzinna atmosfera pikniku przyciągnęły tego dnia do skansenu ponad 2 tys. gości.

 

Głównym punktem imprezy były pokazy pracy pszczelarza odbywające się przy pasiekach w zabytkowych zagrodach chłopskich. Dla wielu zwiedzających była to jedyna okazja przyjrzenia się z bliska podbieraniu i wirowaniu miodu, odymianiu pszczół za pomocą podkurzacza, odsklepianiu wosku z ramek czy zakładaniu węzy. Pokazy prowadzili: Wojciech Piotrowski z Gospodarstwa Pasiecznego w Żurominie oraz Tomasz Paprocki z Gospodarstwa Pasiecznego w Mościskach. Pszczelarze prezentowali dawne i współczesne narzędzia, opowiadali o swojej pracy i hodowli pszczół, odpowiadali na pytania, udzielali porad związanych z właściwościami miodów, a także proponowali różne ich rodzaje.

 

Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się kiermasz miodu i produktów pszczelich – od propolisu, przez wyroby z wosku, pyłek, maści, po specjał kuchni staropolskiej – miody pitne. Popularnością cieszyły się także regionalne wyroby, zwłaszcza bigos, kluski kartoflane i chleb ze smalcem.

 

To nie jedyne atrakcje, jakie Muzeum przygotowało dla swoich gości. W zagrodach chłopskich odbywały się pokazy prac gospodarskich oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego, m.in. ubijania masła w kierzance, kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego, tkania na krosnach czy pracy kieratu. W jednej z chałup pieczono nawet domowe ciasteczka. Świetną zabawą dla dorosłych i dzieci było dyktando ortograficzne o pszczołach przeprowadzone w autentycznej izbie szkolnej z okresu międzywojennego. Najlepsi „uczniowie” za bezbłędną pracę otrzymywali pamiątkowe widokówki.

 

Tradycją imprez plenerowych organizowanych w sierpeckim skansenie staje się też uroczysta msza święta odprawiana w XVIII-wiecznym kościele przeniesionym do Muzeum w 2008 r. z Drążdżewa koło Przasnysza. Ta była szczególna, bo dedykowana pszczelarzom.

 


Sierpecki skansen to znakomity pomysł na oderwanie się od codziennych problemów i rodzinny odpoczynek na świeżym powietrzu. Najlepszym tego dowodem jest nominacja do tytułu jednego z „7 nowych cudów Polski” w plebiscycie ogłoszonym przez magazyn National Geographic Traveler. Muzeum otrzymało nr 13, miejmy nadzieję, że szczęśliwy. Wszystkich sympatyków sierpeckiego skansenu zachęcamy do głosowania za pomocą sms-ów. Ci, którzy przy okazji zechcą powalczyć o cenne nagrody, będą musieli uzasadnić swój wybór. Informacje dotyczące plebiscytu i zasad głosowania można znaleźć w najnowszym numerze magazynu National Geographic Traveler (nr 07[56] lipiec 2012), na stronie National Geographic: www.7cudow.national-geographic.pl , na stronie Muzeum Wsi Mazowieckiejw Sierpcu i profilu placówki na Facebooku.

  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak
  • fot. Dariusz Krześniak

Liczba wyświetleń: 431

powrót