Z regionu

Dwie nowe pracownie w ostrołęckim szpitalu

2012.06.14 14:00 , aktualizacja: 2012.06.14 15:22

Autor: Agnieszka Stabińska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot.arch.Szpitala w...
  • fot.arch.Szpitala w...
  • fot.arch.Szpitala w...
  • fot.arch.Szpitala w...
  • fot.arch.Szpitala w...
  • fot.arch.Szpitala w...

Pracownia Rezonansu Magnetycznego oraz Sala Angiografii to dwie nowe inwestycje w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce. Dzięki przedsięwzięciu pacjenci szpitala będą mieli dostęp do najnowocześniejszej i na najwyższym poziomie diagnostyki.


Pracownia Rezonansu Magnetycznego została wyposażona w najnowszy i najbardziej nowoczesny tomograf Rezonansu Magnetycznego (MR) typu Toshiba Vantage o natężeniu pola magnetycznego 1,5 Tesli. Aparat posiada system cewek gradientowych do badań głowy, wszystkich odcinków kręgosłupa, jamy brzusznej oraz stawów. Urządzenie wyposażone jest dodatkowo w odpowiednią pompę infuzyjną do podawania w sposób kontrolowany środków kontrastowych oraz pulsoksymetr - celem dokładnego monitorowania chorych w ciężkim stanie i dzieci w trakcie badania. Oprogramowanie pozwala na wykonywanie rekonstrukcji objętościowych i powierzchownych oraz badań typu „volume rendering”. Aparat wyposażony jest w programy przyspieszające zbieranie danych i eliminujące artefakty oddechowe, związane z ruchem serca, perystaltyką jelit. W jego skład wchodzą też dwie konsole diagnostyczne, automatyczny wstrzykiwacz kontrastu, wózki antymagnetyczne do transportu pacjentów w pozycji siedzącej i leżącej, przenośny detektor implantów metalowych oraz negatoskop.


Badanie rezonansem umożliwia w sposób nieinwazyjny ocenę struktur anatomicznych pacjenta w dowolnej płaszczyźnie, także trójwymiarowo. Służy diagnostyce i ukazaniu prawidłowości, bądź nieprawidłowości w zakresie tkanek i narządów.


Aparaty MR 1,5 Tesli instalowane są w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności, np. w szpitalach klinicznych lub największych szpitalach wojewódzkich. Do 2011 roku placówka w Ostrołęce nie posiadała tak istotnego sprzętu specjalistycznego. Zakup aparatury i kompleksowe wykonanie Pracowni Rezonansu Magnetycznego było możliwe dzięki wykorzystaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego.


Kolejna inwestycja – Sala Angiografii powstała na bazie sali zabiegowej SOR, w której zainstalowano system angiografii ze stołem hybrydowym, pozwalający na równoczesne przeprowadzanie zabiegów z zakresu radiologii interwencyjnej oraz klasycznych operacji chirurgicznych bez konieczności przewożenia pacjenta z pracowni angiografii na salę operacyjną. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz umożliwia szybką reakcję w przypadku ewentualnych komplikacji. Inwestycja, której koszt wyniósł 2,5 mln zł, została sfinansowana ze środków własnych szpitala.


Od lutego 2012 roku w Sali Angiograficznej wykonano na tym aparacie ponad 60 zabiegów endowaskularnych, z czego ponad połowę w konwencji hybrydowej, czyli podczas jednego znieczulenia – bez konieczności przenoszenia pacjenta wykonano zabieg wewnątrznaczyniowy polegający na założeniu stentów do naczyń obwodowych, z jednoczesnym zabiegiem z zakresu klasycznej chirurgii naczyniowej. W tym czasie wykonano również 8 zabiegów tzw. stentgraftów, czyli wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia tętniaka aorty bez konieczności wykonania bardzo obciążającego dla pacjenta zabiegu klasycznego.


Przedsięwzięcie umożliwi prowadzenie diagnostyki osób z chorobami naczyń, na które obserwuje się obecnie wzrost zachorowań.

 

Uroczyste przekazanie pracowni do użytku odbyło się 14 czerwca br. W wydarzeniu udział wziął m.in. radny województwa mazowieckiego Marian Krupiński.
 

Liczba wyświetleń: 275

powrót