Z regionu

Mazowiecka Noc Muzeów

2012.05.21 09:25 , aktualizacja: 2012.05.25 15:31

Autor: Barbara Szemplińska, Agata Mierzejewska i Dominika Lefek, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Zdarza się to tylko raz w roku. W nocy z 19 na 20 maja mazowieckie muzea i placówki kulturalno-oświatowe otworzyły swoje drzwi dla gości. Można było bezpłatnie odwiedzić m.in. Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu oraz Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze.

 

W bogatej ofercie Muzeum Romantyzmu w Opinogórze znalazły się m.in. wernisaż wystawy „Malarstwo Januarego Suchodolskiego” – autora obrazów historyczno-batalistycznych, scen anegdotycznych i rodzajowych. Z recitalem „Ach Panie, Panowie” wystąpił Stanisław Górka, a w rozświetlonym parku opinogórskim młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego z Ciechanowa zaprezentowała spektakl „Rok Pański”. Nie zapomniano też o najmłodszych, dla których placówka zorganizowała warsztaty teatralne. O godzinie 23 odbył się koncert z wieży zamkowej „Od Baroku do Pop Rocku”. Opinogórską noc muzeów zakończył występ w wykonaniu teatru ognia „Widmo” z Glinojecka.

 

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie tegoroczną Noc Muzeów rozpoczęto spektaklem „Legenda o Łydyni”. Przedstawienie przygotowały dzieci z teatru „Guliwer” działającego przy Szkole Podstawowej nr 5 w Ciechanowie. Dla najmłodszych przewidziano też nocne czytanie bajek, warsztaty plastyczne oraz projekcje filmów. W kompleksie dworkowo-pałacowym w Gołotczyźnie zorganizowano natomiast majówkę przy ogniskach.

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w tę sobotnią noc było miejscem magicznym. W blasku świec w sali kominkowej zamku koncertował wirtuoz cytry – Grzegorz Tomaszewski. Zaprezentował utwory własnej kompozycji i aranżacji, grając na czterech instrumentach historycznych z początku XX w. (dwóch cytrach akordowych, węgierskiej i koncertowej). Ekspozycja muzeum od momentu otwarcia cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających – zarówno mieszkańców Szydłowca, jak i przyjezdnych gości, dla których sobotnia pogoda była bardzo łaskawa – Zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów prezentował się w całej swojej okazałości.

 

Ciekawą ofertę przygotowano także w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze – oddział Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Odbyło się tu spotkanie współorganizowane przez Szkołę Muzycznę im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach, której przedstawiciele zagrali dwa koncerty – muzyki klasycznej i jazzowej. Wykonawcami pierwszego występu byli: Paulina Kret (flet), Aureliusz Mendera (fortepian) oraz Dawid Cichawa (trąbka). W drugiej części muzycznej zagrało „Trio jazzowe” w składzie: Jakub Banaszek, Patryk Czapla, Dawid Cichawa. Atrakcją wieczoru okazał się również wernisaż fotografii Marii Gutowskiej – studentki III roku iberystyki i II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Artystka wychowała się w Radomiu, ale jej rodzina pochodzi z Przysuchy. Pasją pani Marii jest fotografia, a inspiracją wystawy była ulubiona powieść autorki – „Chłopi” Władysława Reymonta.

  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Barbara Szemplińska
  • fot. Dominika Lefek
  • fot. Dominika Lefek
  • fot. Dominika Lefek
  • fot. Dominika Lefek
  • fot. Dominika Lefek
  • fot. Dominika Lefek

Liczba wyświetleń: 418

powrót